Kompetentna Rada Seniorów to projekt dąbrowskiego Stowarzyszenia Razem w Przyszłość, skierowany do mieszkańców dębowego miasta w wieku 60+, który ma zachęcić ich do większej aktywizacji w mieście.

Celem projektu „Kompetentna Rada Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza” jest wzmocnienie skutecznego uczestnictwa dąbrowskich seniorów w partycypacyjnym modelu demokracji w mieście oraz wzrost świadomości społeczności lokalnej na temat korzyści wynikających ze współuczestniczenia w procesach decyzyjnych.

Działania projektu koncentrują się wokół rozwoju i zwiększenia skuteczności Rady Seniorów funkcjonującej w mieście od 2014 roku. Istotnym elementem projektu jest edukacja obywatelska seniorów, podwyższenie kompetencji członków rady, reforma funkcjonowania instytucji rady, opracowanie dokumentów programowych i wdrożenie dobrych praktyk, które zwiększą skuteczność działalności rady i wzmocnią jej widoczność w życiu publicznym Dąbrowy Górniczej.

Kompetentna Rada Seniorów - fot. mat. pras.

Członkowie Rady Seniorów będą mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu warsztatów obywatelskich i coachingowych, które przyczynią się do podwyższenia ich kompetencji, rozwiną ich umiejętności społeczne, konsultacyjne i komunikacyjne, inicjowania wydarzeń, budowania zespołu, a także opiniowania aktów prawa miejscowego.

– W trakcie realizacji projektu dąbrowscy radni seniorzy odwiedzą wrocławską oraz sosnowiecką Radę Seniorów. Wizyty umożliwią nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy seniorami, wymianę doświadczeń i transfer dobrych praktyk wypracowanych przez rady – mówi Kamil Kiernożycki, wiceprezes Stowarzyszenia Razem w Przyszłość.

Seniorzy będą także mogli uczestniczyć w wykładach na temat możliwości ich udziału w życiu społecznym i publicznym miasta, w procesach decyzyjnych, skutecznym rzecznictwie interesów, aktywnych konsultacjach, wdrażaniu dobrych praktyk sprawdzonych w innych miastach.

Pierwsze spotkanie zaplanowano na 15 maja, na godz. 14:00. Odbędzie się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W jego trakcie odbędzie się wykład „Jak to zrobić? – skuteczne rzecznictwo interesów Seniorów w Gminie Dąbrowa Górnicza”.

Dodatkowo powstaną 3 Kawiarenki Obywatelskie, podczas których poruszane będą tematy istotne dla seniorów w mieście. Projekt zakończy impreza integracyjna dla seniorów – Uroczysta Ceremonia oraz Bal Seniora.

Kompetentna Rada Seniorów - fot. mat. pras.

Wszystkie działania skierowane do seniorów będą odbywały się od maja do grudnia. Projekt finansuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here