Wzajemna współpraca w zakresie uratowania dziedzictwa polskiego wzornictwa szklarskiego pochodzącego ze zlikwidowanej Huty Szkła w Zawierciu – to najważniejsze zapisy listu intencyjnego podpisanego przez prezydentów Zawiercia oraz Sosnowca.

Warto podkreślić, że sosnowieckie muzeum od ponad roku starało się o pozyskanie od syndyka masy upadłościowej potężnej kolekcji historycznego szkła użytkowego, której los był zagrożony. W sumie kolekcja muzealna w Sosnowcu poszerzy się o ok. 1000 eksponatów. Na jej rozwój udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (55 tys. zł).

Poza szkłem, muzeum zakupiło także kilka pamiątek związanych z zakładem, wśród których najcenniejszym obiektem jest XIX-wieczny kamień litograficzny z kilkunastoma wzorami produkowanych w Zawierciu szkieł, służący do druku katalogów firmowych.

Pozostała część kolekcji zawierciańskiej Huty Szkła zostanie wyeksponowana w specjalne na ten cel przygotowanych pomieszczeniach w Zawierciu. W przygotowaniu ekspozycji oraz popularyzacji wiedzy o działalności Huty pomogą pracownicy sosnowickiego muzeum. To właśnie sosnowiecka placówka może się poszczycić największą kolekcją szkła w Polsce i najbardziej reprezentatywną kolekcją szkła użytkowego.

Pod koniec 2020 roku, oprócz wystawy zawierciańskiej, muzeum zaprezentuje nabytą kolekcję na specjalnie przygotowanej wystawie. Warto też dodać, że obecnie trwają prace nad drugim tomem albumu prezentującego sosnowieckie zbiory.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  1. Napiszcie coś o klubie sportowym AKS Niwka Sosnowiec. Kibice organizują zbiórkę pieniędzy, aby klub mógł dalej istnieć.

  2. Kiedyś bedąc we Wrocławiu, jedna z koleżanek usłyszawszy z jakiego miasta jestem, zaczęła mnie ze szczegółami wypytywać o Naszą kolekcję szkła artystycznego. Kurcze wstyd mi było przed nią przyznać, że osobiście jej nie widziałem, ale ją gorąco zachęciłem do wizyty. Oczywiście zapytała się co jeszcze można zobaczyć w Sosnowcu…no tu musiałem się dopiero napocić.
    Także cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here