Trwają prace remontowe przy przebudowie przejścia podziemnego, w rejonie placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” w Sosnowcu. Wkrótce odbędzie się przebudowa kolejnego przejścia.

Sosnowiec kontynuuje prace, w ramach których, w poprzednich latach wyremontowano blisko ponad połowę przejść podziemnych w mieście. Wkrótce, wyremontowane zostaną trzy kolejne przejścia – pod rondem Czesława Uznańskiego przy al. Mireckiego, Starej, Piłsudskiego, przy parku Sieleckim przy3 Maja i Żeromskiego oraz w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” przy ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińskiej, gdzie prace już trwają.

W remontowanym przejściu, które jest jednym z największych w mieście, zostaną zainstalowane trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów.

Ponadto, zmodernizowane przejścia posiadać będą wiele udogodnień, wśród nich oznaczenia w języku Braille’a czy system głośników podpięty do miejskiego monitoringu. Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln zł. Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie.

– Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia. Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w parku Sieleckim – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo ściany przejść podziemnych przy schodach zostaną wykonane ze specjalnego tworzywa HPL, które jest bardzo odporne na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie malowideł i graffiti.

A to nie koniec zmian, jakie w najbliższym czasie czekają na mieszkańców. Miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na przebudowę kolejnego przejścia podziemnego. Tym razem chodzi o jedno z trzech największych w mieście: w rejonie ulic Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego.

Wykonawcą modernizacji przejścia przy ulicach Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego będzie forma Silesia Invest, która prace wyceniła na 6,6 mln zł. – Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to umowę będziemy chcieli podpisać jeszcze w lutym. Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację prac – informuje Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Zakres prac będzie podobny, jak w przypadku innych remontowanych przejść. Ponadto, w samym przejściu pojawi się również kostka integracyjna. Zakres prac jest nieco szerszy i obejmuje również wykonanie dwóch przystanków autobusowych wraz z zatokami. Autobusy będą zatrzymywać się na wysokości komisariatu policji. Przy odnowionym przejściu powstanie też fragment drogi rowerowej i chodniki.

Od kilku lat sosnowieckie przejścia podziemne są stale modernizowane. W sumie na terenie miasta jest ich w tej chwili 20 z czego 8 wyremontowanych, a modernizacja kolejnych 4 już się rozpoczęła lub zaraz się zacznie. Przetargi na remonty dwóch następnych już trwają.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. Zamiast na stadion pieniądze winny być użyte na takie remonty bo stadion w tym miejscu i czasie mizerii finansowej to najgorsza rzecz w historii miasta!!

  • To jakaś histeria i leczenie kompleksów. Stadion jest potrzebny podobnie jak remonty przejść. Wszystko krat robione w odpowiednich proporcjach

  • Och, mogły by powstać przejścia z ruchomymi podgrzewanymi schodami, najnowocześniejsze inteligentne oświetlenie i kamery, wszystko w marmurze, windy.

  • A to ciekawe, za rządów PZPR Sosnowiec był potęgą przemysłową, miasto było czyste i zadbane, były pieniądze na wszystko…

 2. Niesamowite, ale w końcu, po 30 latach, chlewiki na rogu Dęblińskiej, Towarowej, Mierosławskiego ktoś wywalił! Pół godziny pracy koparki i od razu efekt millenium!

  PS
  Takie samo gooowno stoi pomiędzy Warszawską, Szklarnianą, Targową, Głowackiego!
  te budy przy Warszawskiej – transformatory, garaże czy uj wi co – też by się zdało zrównać!
  PS2
  gostek z drabiną i drutem potrzebny aby zadrutować dziury w których lęgną się latające szczury pod schodami na obu końcach wyremontowanej kładki na Naftową!! Pół godziny roboty na każdą stronę aby zlikwidować ten SYF

  • Brawo dla Pana Buldożera!
   Jakby te garaże przy Kresowej. Nad rondem Ludwik. Koło nowego stadionu…
   Pole do popisu 🤗
   Ale budowisko za ZUSem to obowiązkowo von za Brynice 👍

 3. „W remontowanym przejściu, które jest jednym z największych w mieście, zostaną zainstalowane trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów.”

  Cztery wyjścia = trzy windy.
  Chyba ktoś się pomylił.

 4. Może ktoś w mieście weźmie się w końcu za dworzec kolejowy Sosnowiec Południowy? Aż się płakać chce jak się jeździ Regio, a byłaby to fajna opcja. Na dole poczekalnia, kasy lub automat, może jakaś knajpka, a u góry są lokale mieszkalne, które możnaby później przekazać na program ,,Mieszkanie na remont”, a tak to stoi puste i gnije. Ale za to stadion jest w Sosnowcu najważniejszy.

 5. Ludzie, idę dzisiaj przez centrum a tam z 50 sklepów do likwidacji, pełno pustych lokali do wynajęcia, padaka totalna. Do tego zrujnowane kamienice w centrum. Niestety, ale dokąd w Sosnowcu mieszkali Żydzi to był rozwój i miasto tętniło życiem, teraz zamiera i wymiera. Może Chińczycy przejmą tą mase upadłościową, Polacy nie umieją gospodarować. Pozdrawiam. Naprawdę smutny widok idąc przez Modrzejowską a tam tyle likwidacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here