W miastach naszego regionu od dłuższego czasu obserwujemy tendencję spadkową stopy bezrobocia, w powiecie będzińskim była najniższa w historii PUP. Na kogo czeka praca w Zagłębiu, a kto będzie miał trudności w jej znalezieniu?

SOSNOWIEC

W czerwcu, w Sosnowcu, według danych Urzędu Pracy, bez zatrudnienia pozostawało 6 165 osób (w tym 3190 kobiet), czyli o 139 osób mniej niż jeszcze w maju. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych spadła o 1306 osób, czyli o 17,4 procent. Z kolei stopa bezrobocia rejestrowanego w Sosnowcu wyniosła 8,7 procent, natomiast w roku poprzednim– 10,5 procent, a w czerwcu 2015 roku – 12,5 procent.

Kto w Sosnowcu najłatwiej znajdzie pracę? W czerwcu Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu dysponował ofertami pracy dla 942 osób, dla porównania przed rokiem 676. Najwięcej ofert pracy zgłoszono dla: sprzedawców, magazynierów, pracowników produkcji, kasjerów, kierowców kategorii C + E i pracowników budowlanych.

– Z analizy danych od 2014 roku do chwili obecnej mamy do czynienia z systematyczną poprawą sytuacji na rynku pracy i spadkiem liczby osób bez zatrudnienia. W 2017 roku przewidywany jest dalszy spadek stopy bezrobocia. O poprawie sytuacji na rynku pracy nie świadczy tylko spadek zarejestrowanych bezrobotnych czy stopy bezrobocia, ale także zauważalny znaczny wzrost liczby ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców do powiatowego urzędu pracy – komentuje Andrzej Madej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu.

DĄBROWA GÓRNICZA

Pod koniec czerwca w tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych wynosiła 3962 (w tym 2210 kobiet). Stopa bezrobocia na koniec czerwca osiągnęła poziom 7 procent. Dla porównania 30 czerwca 2016 roku bez pracy pozostawało 4578 osób (w tym 2430 kobiet), z kolei stopa bezrobocia wynosiła 8,3 procent.

Na kogo czeka praca w Dąbrowie Górniczej?

– Najwięcej ofert pracy zgłaszanych do tutejszego urzędu związanych jest z branżą budowlaną, handlową, szeroko rozumianą produkcją (zwłaszcza w branży automotive), transportem i logistyką (zwłaszcza kierowcy i pracownicy magazynów) – mówi Marcin Chudy z PUP Dąbrowa Górnicza.

Trudności w znalezieniu pracy mogą mieć inżynierowie ochrony środowiska, chemicy, biolodzy i pedagodzy.

– Poziom bezrobocia w Dąbrowie Górniczej sukcesywnie się obniża, istotne jest również to, że stale wzrasta z kolei liczba zgłaszanych wolnych miejsc pracy. Na lokalnym rynku pracy brakuje osób z zawodami na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej np. blacharz samochodowy, lakiernik samochodowy, mechanik samochodowy, tokarz, frezer – informuje Marcin Chudy.

POWIAT BĘDZIŃSKI

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie, w czerwcu bez pracy pozostawało 4736 osób bezrobotnych (w tym 2641 kobiet). Natomiast stopa bezrobocia, w czerwcu, wyniosła 9,6 procent i była najniższa w historii tutejszego PUP. Dla porównania w czerwcu 2016 rok liczba osób zarejestrowanych w PUP wynosiła 5890 (w tym 3100 kobiet), natomiast stopa bezrobocia 11,9 procent.

W powiecie będzińskim brakuje kierowców kategorii C+E, magazynierów, techników inżynierów, tokarzy, ślusarzy, spawaczy i pracowników produkcji.

Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć historycy, politolodzy, pedagodzy, ekonomiści i pracownicy biurowi.

Czy podoba Ci się zwycięska koncepcja przebudowy centrum Sosnowca?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...