Aktywiści z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego realizują tej zimy kampanię społeczną #ZagłebieBezSmogu.

Głównym celem kampanii jest podniesienie świadomości wśród społeczności lokalnej na temat zanieczyszczenia powietrza i rozwiązań służących poprawie jego jakości. Istotnym założeniem jest także podniesienie poziomu zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jak zapowiadają aktywiści kampania realizowana będzie do końca marca.

W jej ramach wolontariusze prowadzą spotkania i wykłady edukacyjne dla mieszkańców i władz lokalnych, happeningi dotyczące problemu smogu i niskiej emisji w przestrzeni miejskiej, cykl warsztatów edukacyjnych dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Realizację kampanii podsumuje 23 marca „ 2-ga Konferencja zagłębiowski okrągły stół dla czystego powietrza”, którą działacze ZAS zorganizują w Dąbrowie Górniczej.

W ubiegłym tygodniu odbyły się lekcje przyrody dla wszystkich klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 1 w Sosnowcu. Temat – „Czy wiesz, czym oddychasz?”. Dzieci sprawdzały stan powietrza w klasie przy pomocy prostego eksperymentu z odkurzaczem. Poznały, co można palić w piecach, a czego nie, zaznajomiły się z aplikacjami informującymi o stanie powietrza, a na zakończenie lekcji zbudowały swój własny szkolny system powiadamiania o jakości powietrza.

– Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Krakowskiego Alarmu Smogowego, będziemy mogli dotrzeć do znacznie szerszej grupy mieszkańców regionu z przesłaniem o znacznej szkodliwości niskiej emisji. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach – podsumowuje Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here