Kamienica Konarzewskich w Czeladzi doczeka się remontu. Wybrano firmę, która za kilka dni rozpocznie remont i rozbudowę tego zrujnowanego obiektu.

Kamienica Konarzewskich mieści się przy ulicy Rynek 22 i od wielu lat szpeci wizerunek Starego Miasta w Czeladzi. Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe. – Ta kamienica przez ponad 100 lat zdobiła nasz rynek. Niestety od jakichś 30 lat, stan tego budynku systematycznie się pogarszał, aż w końcu stał się ruiną. Dlatego kilkanaście lat temu miasto postanowiło wykupić kamienicę od właścicieli i przeprowadzić jej rewitalizację. Niestety skończyło na opracowaniu projektu renowacji, który przez wiele lat przeleżał w urzędowych szufladach, bo brakowało środków – przypomina burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Na początku 2018 roku Zbigniew Szaleniec pochwalił się, że miasto otrzymało ponad 3 mln zł na rozbudowę i modernizację kamienicy. Całość inwestycji miała kosztować ponad 4,5 mln zł. Miasto otrzymało też prawie 900 tys. zł unijnych środków na prowadzenie działalności społecznej w tym obiekcie.

Kamienica Konarzewskich w Czeladzi - fot. arch. prywatne
Kamienica Konarzewskich w Czeladzi – fot. arch. prywatne

Przetarg ogłoszono w październiku ubiegłego roku. Zgłosiło się do niego pięciu zainteresowanych. Po otwarciu ofert okazało się, że najtańsza z nich wynosi ponad 5,7 mln zł, a najwyższa – niemal 9 mln zł. Brakowało więc niemal 1,6 mln zł. – Czas pracuje na naszą niekorzyść i aby wykorzystać pozyskane dofinansowanie musimy w określonym terminie zrealizować tę inwestycję. Poza tym uzyskaliśmy też fundusze na zadanie zaplanowane w tym obiekcie, zgodnie z jego nową funkcją – kręcił głową Zbigniew Szaleniec.

Burmistrz w grudniu zwrócił się do radnych, aby dokonali przesunięcia środków, by brakująca kwota uzupełniona została z budżetu miejskiego. Tak też się stało.

24 stycznia podpisano umowę z konsorcjum firm z Siemianowic Śląskich, które należą do Grupy Efekt. Według przyjętych kryteriów oceny oferta tej firmy uzyskała najwyższą ilość punktów. Brano pod uwagę cenę (5,7 mln zł) i okres gwarancji (84 miesiące).

Kamienica Konarzewskich w Czeladzi - fot. mat. prywatne
Kamienica Konarzewskich w Czeladzi – fot. mat. prywatne

Przed wykonawcą sporo pracy. Przedmiotem zamówienia jest remont i adaptacja istniejącego budynku na nowe funkcje wraz z remontem elewacji obiektu, wymiana pokrycia dachowego z papy na nowe z blachy miedzianej, montaż nowych instalacji w budynku, wymiana okien i drzwi, a także rozbiórka budynku gospodarczego i handlowego oraz rozbudowanie budynku o nową część.

Przypomnijmy, że w kamienicy Konarzewskich ma zostać utworzone Centrum Usług Społecznych. Będzie ono prowadziło działalność edukacyjną, doradczą i artystyczną. – W obiekcie będą realizowane zadania służące aktywizacji i reintegracji zawodowej poprzez doradztwo zawodowe, opiekę trenera pracy, pośrednictwo pracy, animacje lokalne, działanie butiku z informacjami – wymienia Tomasz Michałek z biura prasowego UM w Czeladzi.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. […] Jak już pisaliśmy kilka tygodni temu, umowa o wartości 5,7 mln zł została podpisana z konsorcjum firm z Siemianowic Śląskich, które należą do Grupy Efekt. – To sprawdzony partner, który odpowiadał już za budowę Kopalnię Kultury. Wykonawca pełną parą ruszył z remontem i jestem przekonany, że prace będą prowadzone sprawnie, a obiekt będzie perełką naszego Starego Miasta – podkreśla burmistrz Zbigniew Szaleniec. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here