Od lat niesie pomoc ofiarom katastrof i konfliktów zbrojnych. Janina Ochojska, prezes i założycielka fundacji Polska Akcja Humanitarna, odwiedzi Dąbrowę Górniczą.

Jej dzieciństwo było inne niż większości. Spędziła je w szpitalach i zakładach rehabilitacji, gdzie przeszła kilkanaście operacji. Pomimo tego, dzięki niezwykłej determinacji, uporowi i konsekwencji, udało jej się stworzyć Polską Akcję Humanitarną, która pomogła już milionom ludzi na całym świecie. Fundacja, jako jedyna w Polsce, ma certyfikat ONZ.

W 2004 roku w ankiecie tygodnika Polityka znalazła się na 7. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Z kolei w 2009 roku za zasługi dla wspierania wizerunku Polski w świecie, poprzez wytrwałą budowę jej humanitarnego oblicza, minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową „Bene Merito”. Rok później została laureatką Nagrody Lecha Wałęsy. Jest także bohaterką publikacji „Świat według Janki” oraz „Niebo to inni”.

Janina Ochojska, w poniedziałek, 16 października będzie gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25). Spotkanie, zorganizowane w ramach Festiwalu ZagłębieWood, rozpocznie się o godzinie 18:00. Bezpłatne wejściówki można odebrać w książnicy.

Foto: Bart Pogoda

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here