Jan Paweł II w Sosnowcu – 19 lat temu papież odwiedził miasto

1
1721

W trakcie trwającej 18 dni pielgrzymki do kraju, Jan Paweł II odwiedził 23 miejscowości, w tym Sosnowiec. 14 czerwca 1999 roku plac przy Gwiezdnej wypełnił się tłumem wiernych.

Wizyta Jana Pawła II w Sosnowcu była ogromnym przeżyciem dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

– Stoisz na ziemi stolicy świętego Kościoła sosnowieckiego, stolicy czerwonego Zagłębia, czerwonego nie od nienawiści i negacji wartości religijnych i narodowych, ale czerwonego z miłości do Boga i Ojczyzny – mówił 14 czerwca 1999 roku bp Adam Śmigielski, który witał ojca świętego w Sosnowcu.

Msza święta z udziałem papieża odprawiona została na placu przy ulicy Gwiezdnej. Uczestniczyło w niej około 300 tysięcy pielgrzymów.

– Dziękuję Bożej Opatrzności, że na szlaku mojego pielgrzymowania po ojczystej ziemi znalazła się młoda diecezja sosnowiecka. Pragnąłem nawiedzić tę ziemię. Tak bardzo chciałem spotkać się z Ludem Bożym Zagłębia, a dzisiaj spełnia się to pragnienie – mówił do wiernych papież Jan Paweł II.

Dziś miejsce to nadal przypomina o tym istotnym dla sosnowieckiego Kościoła wydarzeniu. W 2005 roku, dla upamiętnienia tej wizyty, plac przy ulicy Gwiezdnej nazwano Placem im. Jana Pawła II, a w 2006 roku umiejscowiono tam pomnik.

W sobotę, 16 czerwca, na Placu Papieskim odbędzie się wielki koncert Piotra Rubika „Wolność, Miłość, Niepodległość”. Będzie to koncert premierowy, podczas którego po raz pierwszy usłyszymy nowe utwory kompozytora. Specjalny koncert zawiera m.in. zupełnie nowe utwory napisane z okazji 100-lecia niepodległości, a także pieśni upamiętniające niezwykłą postać Jana Pawła II. Początek koncertu o godz. 20.30.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here