Po raz kolejny wspólnie z Zagłębiowskim Alarmem Smogowym prowadzimy kampanię pomiarową stężeń szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Pomiary rozpoczęliśmy w Sosnowcu w dzielnicy Pogoń. Miejsce pomiarowe oddalona było od stacji pomiarowej WIOŚ o około 4,5 km.

– W dzielnicy Pogoń mieszka ponad 30 tys. mieszkańców i znajduję się tam około 2,5 tys. palenisk na paliwa stałe (węgiel i drewno). Nadchodzi wiosna i oddala się zagrożenie smogiem – wyłącznie za sprawą ciepłej i wietrznej pogody oczywiście. Jednak nawet teraz w połowie marca powietrze nie jest czyste. To jasny sygnał, że sytuacja w regionie wymaga poważnej zmiany – mówi Rafała Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

10 marca pyłomierz rozpoczął prace o godzinie 11:00, średnia z tego dnia dotyczy tylko godzin pomiarowych i jest porównana do analogicznego okresu pomiarowego stacji WIOŚ w Sosnowcu z ul. Lubelskiej w dzielnicy Zagorze. Średnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 z dnia pomiarowego przekroczyła wartość dopuszczalna.

Pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 - fot. Zagłębiowski Alarm Smogowy

Od 11 do 13 marca pyłomierz pracował bez przerw i zmierzono trzy pełne średnie dobowe, w każdym z tych dni wartości średniodobowe szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 były wyższe niż odnotowywane przez najbliżej znajdujące się stacje pomiarowe WIOŚ. Z kolei 13 marca odnotowano przekroczenie dopuszczalnej dla zdrowia normy stężenia średniodobowego pyłu zawieszonego PM10 o prawie 40 procent, wartość ta wyniosła 68µg/m3.

14 marca to ostatni dzień pomiarów w Sosnowcu. W tym dniu pomiary prowadzono do godziny 19:00 i średnia z tego dnia ogranicza się do pełnych godzin pomiarowych i jest porównana do analogicznego okresu pomiarowego stacji WIOŚ w Sosnowcu. Również w tym dniu wynik pomiarów stężenia szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 uzyskany na Pogoni był wyższy niż wskazany przez stacje WIOŚ w Sosnowcu ul. Lubelska.

Pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 - fot. Zagłębiowski Alarm Smogowy

Tego dnia pyłomierz wskazał również najwyższą w całym okresie trwania pomiarów średnią godzinową która wyniosła 254µg/m3. (dopuszczalna norma dobowa to 50µg/m3) W odniesieniu do normy dobowej jest to przekroczenie o ponad 500 procent. Natomiast średnia z całego pomiaru w tym dniu przekroczyła dopuszczalną wartość ponad dwukrotnie i wyniosła 103µg/m3. Po godzinie 19:00 pyłomierz przeniesiono na osiedle Syberka – Górki Małobądzkie w Będzinie.

 

– Analiza zapisów pyłomierza nie pozostawia wątpliwości – to niska emisja, a więc emisja z kominów domów i kamienic, stanowi główne źródło zanieczyszczenia powietrza w dzielnicy Pogoń. Przez znakomitą większość dni widoczny był znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza wieczorem – właśnie wtedy kiedy mieszkańcy wracają do domów i dorzucają do swoich pieców i kotłów. Dzieje się tak dlatego, że większość domów jednorodzinnych i mieszkań w kamienicach ogrzewanych jest za pomocą zasypowych pieców i kotłów na węgiel lub drewno. W urządzeniach takich można spalić wszystko, od węgla niskiej jakości po szmaty czy plastik. Efekt widzimy na wskazaniach pyłomierza – mówi Rafał Psik.

Pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 - fot. Zagłębiowski Alarm Smogowy

Stacja pomiarowa WIOŚ znajdująca się w dzielnicy Zagorze przy ul. Lubelskiej jest reprezentatywną stacją tła miejskiego i tak prawidłowo dobierano jej lokalizacje. Jest położona około 50m wyżej niż centrum miasta, dodatkowo osiedle Zagorze nie ma takiego zagęszczenia palenisk na paliwa stałe jak dzielnica Pogoń, stąd takie różnice we wskazaniach urządzeń pomiarowych każdego dnia.