Szeroka współpraca szansą na skuteczną walkę ze smogiem. To wniosek płynący z debaty w ramach Zagłębiowskiego Okrągłego Stołu dla Czystego Powietrza, który odbywał się w Będzinie.

Już po raz czwarty środowiska społeczne reprezentowane przez Zagłębiowski Alarm Smogowy zorganizowały konferencję poświęconą walce o czyste powietrze. Po merytorycznych wystąpieniach w ramach paneli tematycznych odbył się panel prezydencki z udziałem Izabeli Domogały, członka zarządu województwa śląskiego, Piotra Woźnego pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze oraz włodarzy największych zagłębiowskich miast.

 

– W walkę o czyste powietrze zostały zaangażowane setki milionów złotych na każdym szczeblu samorządu, ale wciąż wiele miast i gmin nie podjęło żadnych działań w tym zakresie. Sytuacja się poprawia, jest coraz więcej efektywnych działań, coraz więcej kontroli, ale tempo jest wciąż zbyt wolne. Społeczna świadomość problemu jest ciągle niska i potrzeba szerokich działań informacyjnych oraz edukacyjnych, byśmy mogli mówić o sukcesie w walce z niską emisją – przekonywała Izabela Domogała z zarządu województwa śląskiego.

Na tle innych samorządów w województwie śląskim, zagłębiowskie miasta wypadają bardzo dobrze, wydając miliony złotych na walkę ze smogiem oraz kampanie edukacyjne. – My nie czekamy, działamy. Przeznaczyliśmy w ciągu dwóch lat 3,5 mln zł na walkę ze smogiem, na ten rok mamy zaplanowany milion, a kolejne 700 tys. dokładamy na kolejnej sesji budżetowej – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zagłębiowscy włodarze podkreślili, że jedynie ścisła współpraca samorządu i władz lokalnych pozwoli na ograniczenie, a z czasem i pokonanie smogu. Byli oni także zgodni co do tego, że należy zakazać spalania węgla w domowych piecach.

– Chcemy wprowadzić zakaz spalania węgla w indywidualnych domach, wystąpimy z takim wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego . Myślę, że wprowadzenie takiego zakazu jest jedynym wyjściem, by efekty zmian były realnie odczuwalne – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podkreślili oni także konieczność obniżenia opłat za prąd i gaz, które obecnie są zbyt wysokie, aby mieszkańcy chcieli wymienić stare piece na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. – Największa bariera w dostępie do ogrzewania gazowego i elektrycznego, to koszty, jakie miesiliby ponieść mieszkańcy. Obawiają się opłat za ciepło. Wydaje mi się, że jednym z takich centralnych programów powinien być także ten związany z dopłatami do opłat za ciepło – tłumaczy Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Pomimo wielu pomysłów i działań, na realne wyniki musimy jeszcze poczekać. – W ostatnim roku podjęliśmy szereg ważnych decyzji zmierzających do ograniczenie problemu. Przyjęliśmy przepisy regulujące jakość paliw stałych, by wyeliminować z obrotu paliwa najgorszej jakości, przepisy dotyczące norm emisyjnych dla kotłów, uruchomiono też programy wsparcia finansowego, na przykład ulgę termomodernizacyjną – podsumował Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu Czyste Powietrze.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

 1. Jest lepiej niż rok temu – mówię o centrum S-ca
  Ale np taki pociąg ratunkowy (teren lokomotywowni) opalany drewnem topolowym dymi prawie cały rok! Jakiś qźwa zabytek carski czy jak?! Naprawdę jak jest pogoda sprzyjająca potrafi nieźle zaczadzić centrum!!
  Kamienica cudów róg Dęblińskiej – nie dość, że wiecznie otwarta brama cuchnąca moczem, pełna degustatorów tyskiego czy innego gó.nośląskiego to jeszcze dymi jakby papieża wybierali non-stop!! Nie da się tam jakoś cywilizacji zaprowadzić?
  Dobrze, że w końcu udało się PTTK zabrać z tego moczu!

  • jest lepiej bo w końcu podpinają kamienice do CO, jeszcze pozostaje kwestia że to miejskie CO jest bardzo drogie bo 5,15 m2, ale nawet 1 kamienica podpięta do CO sprawia, że jest czyściej. Do tego widać, że ludzie boją się trochę dronów i straży miejskich i już nikt na bezczela nie zbiera mebli ze śmietnika do palenia. Jeśli są dopłaty do wymiany piecy to powinny być także dopłaty za podpięcie do CO przynajmniej przez jakiś okres. Ewentualnie warto aby w porozumieniu z Tauronem ustalić jakieś atrakcyjne stawki za CO

   • MZZL nalicza ryczałt 5,15 zł/m2 i jest to zgodne niby z ich regulaminem i średnią kosztów jakie ponoszą (pytanie co wrzucają w te koszta…?), stawka chora i nie wiem jak się to ma do reszty kraju, ale raczej zaporowa. Jak już podepną kamienice to musisz płacić…starych piecy nie wyburzają bo nie mają kasy…to jest dopiero heca czyli tam gdzie podepną kamienice do CO nadal funkcjonują kafloki :), a wystarczyłoby ludziom powyciągać rury z kominów i przynajmniej pobląbować drzwiczki albo zamurować wloty do piwnic, ale tak węgiel można kupić na worki…w każdym razie Sosnowiec to dalej miasto paranoików i w najbliższych dekadach się to nie zmieni

 2. Panowie chyba nie rozumieją, że w walce ze smogiem nie chodzi o to kto wyda więcej tylko o realną poprawę powietrza!
  Niech powiedzą o ile spadło stężenie syfu w stosunku do 1 wydanej złotówki… A może wzrosło?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here