Wrzesień to początek roku szkolnego. To także sporo zmian i dużych inwestycji w dąbrowskiej oświacie. Co takiego się zmieni?

Największą zmianę odczują przedszkolaki z przedszkola nr 11 (ul. 1-ego Maja 6), 4 (ul. Cieszkowskiego 20a) i 29 (ul. Ludowa 4). W tych placówkach ruszy długo wyczekiwana modernizacja. Wymienione zostaną m.in. okna i drzwi, budynki będą ocieplone, remonty obejmą sanitariaty, pomieszczenia kuchenne i sale zajęć, wymienione zostaną instalacje elektryczne, grzewcze i wodno-kanalizacyjne. Prace mają potrwać sześć miesięcy. Wykonawcą będzie firma Częstobud. Ich koszt opiewa na ponad 12 mln zł. Na inwestycję miasto pozyskało prawie 3,9 mln zł unijnej dotacji. Te trzy modernizacje to element szerszego projektu, który obejmie 11 przedszkoli. Miasto zdobyło ponad 12 mln 500 tys. zł z UE na tę realizację.

Od września wychowankowie przedszkoli nr 1 i 4 uczęszczać będą do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Prusa 3, a wychowankowie przedszkola nr 29 do Zespołu Szkół Sportowych przy ul. Chopina 34. Szkoły, do których będą chodzić na czas remontu, są gotowe na ich przyjęcie, zostały dostosowane do potrzeb dzieci i wszystkie zajęcia, jak również żywienie, będą odbywać się tam zgodnie z wymogami – wyjaśnia Małgorzata Durbacz, naczelnik Wydziału Oświaty UM.

Prace końcowe przy remoncie szkoły w Błędowie - fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza
Prace końcowe przy remoncie szkoły w Błędowie – fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza

Rozpoczęcie modernizacji w przedszkolach planowano na lipiec. Jednak ogłoszony wiosną przetarg musiał zostać unieważniony. – Zdecydowały o tym błędy w ofertach złożonych przez wykonawców. Wszystkie związane z tym procedury wymagały sporo czasu, dlatego unieważnienie nastąpiło 19 czerwca. Na początku lipca ogłoszono kolejny przetarg, wykonawcę wyłoniono w połowie sierpnia, a prace rozpoczną się na początku września – tłumaczy Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki UM w Dąbrowie Górniczej.

Skrzydło Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, w którym przebywać będą przedszkolaki, ma osobne wejście, dojazd dla rodziców i miejsca postojowe. Dla dzieci przygotowano też m.in. sale zajęć i toalety, a jesienią planowane jest wykonanie placu zabaw. Budynek przeszedł odbiory sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej. Z kolei Zespół Szkół Sportowych został niedawno kompleksowo zmodernizowany i dostosowany do przyjmowania najmłodszych dzieci.

Prace końcowe przy remoncie szkoły w Błędowie - fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza
Prace końcowe przy remoncie szkoły w Błędowie – fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza

Wielką metamorfozę przechodzi przedszkole nr 11, znajdujące się przy ul. Krasińskiego. Dotychczasowy budynek zostanie gruntownie zmodernizowany, a obok powstaje nowy segment. Całość ma być gotowa w połowie 2020 roku. Na razie budowany jest nowy, jednopiętrowy budynek. Po oddaniu go do użytku, tam przeniosą się przedszkolaki i ruszy kompleksowa modernizacja istniejące obiektu. Wartość inwestycji opiewa na ponad 15 mln zł. Wykonawcą jest firma Częstobud.

Gruntowną modernizację i rozbudowę przeszedł Zespół Szkolno-Przedszkolny w Błędowie. W ramach inwestycji wybudowano salę gimnastyczną z pełnym zapleczem, której do tej pory szkoła w ogóle nie miała. Powstała też szatnia dla uczniów, nowa biblioteka, pracownia chemiczna, pracowania fizyczna, sekretariat, toalety oraz pomieszczenia techniczne i pomocnicze. Poza rozbudową budynku, na terenie szkoły powstało też wielofunkcyjne boisko z bieżnią i skocznią, plac zabaw, parking, ławki, stojaki rowerowe i ogrodzenie. Wartość prac, zrealizowanych przez Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane A. Piaskowski i Spółka, to 9 mln zł.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here