W sobotę, 8 czerwca, w całym województwie miłośnicy zabytków techniki będą mieli swoje święto. Wszystko za sprawą Industriady, która co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej będzie w Czeladzi, gdzie przygotowano wiele atrakcji.

Wielkimi krokami zbliża się wielkie Święto Szlaku Zabytków Techniki, które w tym roku obchodzi dziesiąte urodziny. Z tej okazji przygotowano mnóstwo atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. Przemysłowe historie połączą nas ponownie 8 czerwca.

Wśród ponad 40 obiektów, znajduje się także Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Jak co roku, w sobotę, 8 czerwca w galerii zaplanowano wiele ciekawych atrakcji. – W czerwcową sobotę, galeria zaprosi do wspólnego świętowania dorosłych i dzieci, miłośników zabytków techniki z Czeladzi i całego regionu – podkreślają organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 od wystawy fotografii Zbigniewa Sawicza, którego motywem prac jest Śląsk – krajobraz przemysłowy, ludzie tu żyjący, ich obyczajowość i postindustrialna degradacji odciśnięta w krajobrazie. Miłośnicy sztuki będą mogli także podziwiać wystawę rzeźby Lidii Sztwierni.

Na terenie galerii kolportowana będzie jednodniówka robotnicza „Na Saturnie“. W gazecie pojawią się liczne informacje na temat dawnego życia kopalni, rytmu dnia jej pracowników oraz wiele ciekawych historii związanych z kopalnią. Osobnym tematem będzie tradycja świętowania – w numerze m.in. artykuły: „Piknik nie tylko u Scheiblera”, „Czeladzkie bale i strzyżowickie rauty”.

Ponadto, przez cały dzień będzie można zwiedzać budynek obecnej galerii „Elektrownia”, który powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie. Wewnątrz można zobaczyć zabytkowe maszyny i urządzenia takie jak m.in.: imponująca rozmachem sprężarka „Wanda“, przetwornice czy pulpit sterowniczy.

Aby przybliżyć przemysłową przeszłość i życie ludzi, uczestnicy będą mogli przekonać się, jak wyglądała kuchnia robotnicza. Miejscowy restaurator przywoła smaki tamtych lat. Chwilę wytchnienia zapewnią warsztaty biżuterii i gadżetów steampunkowych. Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania drobnych ozdób.

Będzie to także niepowtarzalna okazja by zobaczyć stroje, które były noszone na przełomie XIX i XX wieku, ale także zaprojektować własny kostium balowy. Ponadto, uczestnicy zwiedzą nieduży salon mody, przymierzą eleganckie kapelusze i zrobią kolorowe wachlarze dla modnych dam. W salonie mody Madame Colette czekać będą niespodzianki przygotowane przez Iwonę Olszówkę i Kamilę Kozieł.

Zwieńczeniem wieczoru będzie barwny pokaz oraz dwa widowiskowe przejazdy wokół obiektu pojazdów nie z tej ziemi oraz koncert grupy Klaustrofobia i Bohater X M. Gąsiorowski – live looping i solo na wiertarce. Wstęp na wszystkie zdarzenia jest bezpłatny.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. Dla nich przygotowano m.in. warsztaty LEGO: Industrialny Bal Robotów, grę fabularną o intrygującym scenariuszu, warsztaty plastyczne, industrialny plac zabaw, gry, zabawy i dmuchańce. Dobra zabawa gwarantowana!

Tygodnik Twoje Zagłębie objął patronat medialny nad wydarzeniem.