W Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z powodu powikłań umiera ponad 20 tys. osób rocznie. W Dąbrowie Górniczej odbędzie się dwudniowa konferencja poświęcona zagadnieniom profilaktyki tej choroby i najnowocześniejszym metodom jej leczenia.

17 i 18 listopada w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się druga edycja Śląsko-Zagłębiowskich Dni Diabetologicznych organizowanych przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii. To cykliczne, otwarte i bezpłatne wydarzenie o charakterze edukacyjnym, adresowane jest zarówno do wszystkich mieszkańców regionu, jak i do lekarzy rodzinnych, diabetologów, chirurgów i innych specjalistów zainteresowanych tematem cukrzycy.

– Dąbrowski szpital, w strukturach którego funkcjonuje jeden z nielicznych w regionie, nowoczesny oddział diabetologii, od lat zwraca uwagę na ten ważny dla społeczeństwa problem jakim jest cukrzyca – zaznacza dyrektor Zbigniew Grzywnowicz.

– Placówka kładzie nacisk nie tylko na kompleksową diagnostykę i leczenie cukrzycy, ale także na edukację pacjentów w temacie walki z chorobą nazywaną cichym zabójcą – dodaje.

Według statystyk, co 5 sekund obserwuje się na świecie nowe zachorowanie na cukrzycę. Jak przyznaje Tomasz Szczepanik, przewodniczący komitetu organizacyjnego i lekarz kierujący oddziałem diabetologii, bardzo ważna jest profilaktyka i poszerzanie wiedzy pacjentów w tym zakresie. W ubiegłorocznej edycji Śląsko-Zagłębiowskich Dni Diabetologicznych wzięło udział ponad dwustu uczestników.

Druga edycja wydarzenia przebiegać będzie pod hasłem: „Kompleksowe, nowoczesne leczenie cukrzycy”. W programie pierwszego dnia konferencji, skierowanego do mieszkańców Dąbrowy Górniczej i wszystkich innych chętnych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat cukrzycy – znalazły się prelekcje na temat diety, profilaktyki, propagowania zdrowego stylu życia jako metody zapobiegania progresji choroby.

Dzień drugi dedykowany jest wszystkim lekarzom zainteresowanym tematem cukrzycy. Wykłady poświęcone będą m.in. nowym lekom, nowoczesnym metodom monitorowania pacjenta chorego na cukrzycę, a także insulinooporności jako (nie)istotnemu problemowi klinicznemu oraz innym aspektom pacjentów z cukrzycą.

– Kolejny już raz w Dąbrowie Górniczej odbędzie się ważne wydarzenie, poruszające istotny temat zdrowotny. Cukrzyca jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych i niestety, z każdym rokiem przybywa osób u których ja zdiagnozowano, dlatego w walce z nią bardzo istotna jest profilaktyka oraz diagnostyka. Organizowane przez dąbrowski szpital Dni Diabetologiczne z pewnością będą doskonałą okazją do spotkania specjalistów oraz osób zmagających się z tą cywilizacyjną chorobą, wymiany doświadczeń, a także pogłębienia wiedzy na temat cukrzycy wśród mieszkańców – podsumowuje prezydent Zbigniew Podraza.

Udział w konferencji potwierdzili specjaliści będący światowymi autorytetami w dziedzinie diabetologii, m.in.: konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii – prof. Krzysztof Strojek i konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii – prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Czy w miastach Zagłębia Dąbrowskiego jest wystarczająca ilość ścieżek rowerowych?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here