3,2 tys. dzieci chodzi w Dąbrowie Górniczej do miejskich placówek. Miasto na ich utrzymanie wydało w ubiegłym roku ponad 30,5 mln zł.

Pani Mariola jest mamą 4-letniego Marcela, który uczęszcza do jednego z publicznych przeszkoli w Dąbrowie Górniczej. Ile kosztuje ją przedszkole? Miesięcznie wydaje na nie około 120 zł. To cena opieki i wyżywienia. Do tego trzeba także doliczyć koszty wyprawki, książek i ubezpieczenia.

– Kiedy syn osiągnął wiek przedszkolny, trochę odetchnęliśmy. Wcześniej zatrudnialiśmy nianie, której płaciliśmy 1400 zł. Teraz te pieniądze zostają nam w portfelu – mówi.

Po wprowadzonych przez państwo zmianach samorządowe przedszkola stały się naprawdę tanie. Rodzice nie płacą za 5 godzin opieki, kiedy realizowana jest tzw. podstawa programowa. Natomiast każda kolejna godzina kosztuje ich jedynie złotówkę, resztę dopłaca miasto.

Ile Dąbrowa Górnicza wydała na przedszkola w ubiegłym roku? Łącznie to kwota ponad 30,5 mln zł. Najwyższe koszty to zapewnienie opieki niepełnosprawnym maluszkom z Przedszkola Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży w Gołonogu. Roczny koszt utrzymania przedszkolaka w tej placówce to kwota 42,6 tys. zł. Miasto wspiera także punkty przedszkole, z których korzysta 62 dzieci.

Dąbrowa Górnicza dopłaca także do przedszkoli niepublicznych.

– W 2016 roku na przedszkola niepubliczne przekazano dotację w wysokości 3,3 mln zł, z której skorzystało średniomiesięcznie 412 dzieci – informuje Bartosz Matylewicz, rzecznik UM w Dąbrowie Górniczej.

Mimo wsparcia ze strony samorządu, czesne w przedszkolach niepublicznych jest sporo wyższe od tego w placówkach miejskich. Płatne bywają także zajęcia dodatkowe.

W dębowym mieście funkcjonują również trzy oddziały miejskiego żłobka, na które wydano ponad 2,7 mln zł. Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku wynosi 120 zł, z kolei opłata za wydłużony powyżej 10 godzin dziennie pobyt wynosi 20 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki. Do tego doliczyć trzeba także opłatę za wyżywienie, czyli 6 zł dziennie. Tak więc, przeciętne koszty związane z pobytem dziecka w Żłobku Miejskim od 01.01. 2017 roku do 30.06.2017 roku wynoszą 6 845 zł.

Wpłaty rodziców za pobyt i wyżywienie to 237 108,58 zł, natomiast przeciętne koszty ponoszone przez gminę: 6 032,73 zł.

Jak oceniasz tempo zmian zachodzących w Czeladzi?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here