Do grona miast partnerskich Jaworzna dołączyło ostatnie angielskie miasto Hereford.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni wyrazili zgodę, by do grona miast partnerskich dołączył angielski samorząd Hereford. List intencyjny o podjęciu współpracy podpisali 1 października prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz burmistrz Hereford Sue Boulter i zastępca urzędnika miejskiego – Tracy Morris.

– Hereford to bardzo ciekawe miasto, które słynie ze znakomitej wiktoriańskiej architektury, parków, przestrzeni publicznych i tradycji. Na ulicach jest mnóstwo ludzi, to dzięki oddaniu wielu przestrzeni pieszym oraz tworzenia ciekawych zielonych miejsc w mieście. Hereford ma dużą polską społeczność – mieszka tu około 53 tysiące ludzi, w tym trzy tysiące Polaków, wśród nich są jaworznianie – mówi prezydent Paweł Silbert.

Podjęcie uchwały przez Radę Miejską jest podstawą do opracowania planu współpracy między Hereford a Jaworznem. Zgodnie z podpisanym 1 października listem intencyjnym, współpraca partnerska będzie opierać się na rozszerzeniu istniejących kontaktów między miastami polegającej na wymianie doświadczeń oraz informacji w obszarach dotyczących wzajemnych kompetencji, tworzeniu podstaw współpracy pomiędzy organizacjami działającymi w Jaworznie oraz w Hereford, uczestnictwie w ważnych dla społeczności obu miast wydarzeniach, wzajemnej wymianie grup dzieci i młodzieży oraz rozwijaniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem wspierania kontaktów między przedsiębiorcami.

Hereford, to angielskie miasto, położone w hrabstwie Herefordshire, w pobliżu granicy z Walią. Słynie m.in. z największej znanej mapy średniowiecza – pochodzącej z ok. 1300 roku i katedry zbudowanej w 1079 roku, w której znajduje się ww. mapa. Zamieszkuje je około 53 tysięcy mieszkańców, w tym ponad trzy tysiące Polaków.

Przypomnijmy, że Jaworzno współpracuje także z trzema innymi miastami – czeską Karviną, węgierskim Szigethalom i chińskim Yiwu.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Przy wjeździe do Sosnowca od strony Będzina zainstalowano tablicę na której umieszczono nazwy miast partnerskich Sosnowca. Jest ich sporo, m. in. Casablanka położona w Maroko. Tablica wisi już trochę czasu, a ja jakoś nie widzę akcentów marokańskich w Sosnowcu 😉 Może ta współpraca polega na tym, że ekipa z miejskiego urzędu jeździ tam na wakacje i korzysta z jakiś zniżek? Myślę, że mieszkańcy Casablanki nie mają nawet pojęcia, że Sosnowiec jest ich partnerskim miastem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here