Inwestycje w służbę zdrowia kosztem komunikacji publicznej lub rozwój odnawialnych źródeł energii zamiast parkingów? Decyduj o mieście przez telefon za pomocą aplikacji ClairCity Skylines.

W ClairCity Skylines mieszkańcy sami mogą zaprojektować przyszłość swojego miasta. Wystarczy pobrać ClairCity Skylines z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i sprawdzić jak się zarządza miastem. Darmowa gra pozwala decydować o tym, jak powinna wyglądać przyszłość miasta przez następne 50 lat.

ClairCity Skylines – fot. ClairCity

Chociaż gra jest formą rozrywki, służy ona celom badawczym ważnego projektu „ClairCity – zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach”. Wszystkie dane wykorzystane do stworzenia gry – takie jak np. skutki budowy nowych dróg czy korzyści zdrowotne wynikające z założenia większej liczby parków w mieście są prawdziwie.

– Gracze będą szukać sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla, które jednocześnie wpłyną na wzrost zadowolenia mieszkańców i poprawę stanu finansów w ich rodzinnym mieście. Wybrane przez nich strategie stworzą scenariusze na przyszłość dla Sosnowca – tłumaczy Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Używając dedykowanych gier na smartfony, tablety i komputery, mieszkańcy sami zaprojektują przyszłość swojego miasta. Informacje pozyskane od graczy zostaną wykorzystane w procesie tworzenia miejskich strategii związanych z poprawą stanu powietrza.

Gra to część większego europejskiego projektu „ClairCity”, poświęconego jakości powietrza. Oprócz Sosnowca biorą w nim udział mieszkańcy 5 innych europejskich miast i regionów – Bristolu, Amsterdamu, Lubljany, Aveiro i Ligurii. Projekt zakończy się w 2020 roku.

Celem projektu jest zebranie opinii na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców. W efekcie finalnym grupa ekspertów „skroi na miarę” każdego miasta biorącego udział w projekcie pakiet rekomendacji i strategii na temat sposobów skutecznego zarządzania jakością powietrza.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here