Prezydent Sosnowca nie zgodził się na ustawienie sześciometrowego krzyża na szczycie Górki Środulskiej, o co zabiegali członkowie okolicznej parafii. Pomysłodawcom inwestycji nie pomogła także interwencja u wojewody.

Grupa wiernych z parafii św. Floriana w Sosnowcu, w 2019 roku, wyszła z inicjatywą postawienia krzyża na Górce Środulskiej. Ideą pomysłu było upamiętnienie 101. rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości.

Pismo w tej sprawie do Urzędu Miejskiego i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji skierował Piotr Zimnal, przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy i Postawienia Krzyża na Środulskiej Górce w Sosnowcu. Do pisma dołączony został szczegółowy opis wymiarów i sposobu zamocowania krzyża. 6-metrowy krzyż miał składać się z rur i płaskowników, a jego rozpiętość miała sięgać 4 metrów. Planowano zamontować go na betonowym fundamencie, który jest pozostałością po zdemontowanym wyciągu narciarskim.

Krzyż na Górce Środulskiej - fot. Piotr Zimnal
Krzyż na Górce Środulskiej – fot. Piotr Zimnal

Wówczas udzielona została odpowiedź odmowna, w której jako argument uzasadniono, że krzyż w opisywanym miejscu nie spełnia funkcji planistycznej ustalonej dla tego terenu, gdyż jest to kompleks rekreacyjno-sportowy, który wyklucza usytuowanie w tym miejscu obiektów kultu religijnego.

– Górka Środulska to teren sportowy, nie obiekt religijny. Mamy względem niej plany rozwojowe, stąd nie ma możliwości ustawienia tam krzyża podkreśla Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Niezrażeni tym faktem inicjatorzy odwołali tę decyzję do wojewody. W dniu 22 stycznia 2020 roku wojewoda śląski odpowiedział, że nie ma umocowania prawnego do zmiany stanowiska prezydenta miasta Sosnowca w przedmiotowej sprawie.

– Społeczny Komitet Budowy i Postawienia Krzyża na Środulskiej Górce w Sosnowcu postanowił o rezygnacji z dalszego ubiegania się o postawienie krzyża w tym miejscu. Wyrażając swój smutek z powodu zaistniałej sytuacji członkowie Komitetu pozostawiają tę sprawę Panu Bogu i w swoich modlitwach będą prosić, aby w tej sprawie zrealizowała się Jego wola – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie parafii św. Floriana w Sosnowcu.

Warto przypomnieć, że Górka Środulska to całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy na terenie Parku Środula w Sosnowcu, który powstał w ramach programu rewitalizacji terenów pokopalnianych, poprzez likwidację hałdy byłej kopalni w 2006 roku. Znajduje się tu m.in. sztuczny stok narciarki wraz z wyciągami oraz ogród jordanowski. Wkrótce powstanie tu także nowy stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko.

Skomentuj przez Facebook

22 KOMENTARZE

 1. Nazwy Ronda Gierka po neumannowemu bronił jak niepodległości odwołując się do wszystkich instancji (ciekawe ile to kosztowało) a teraz krzyż mu przeszkadza!

   • Najwyższe wzniesienie i szczyt jedynego stoku narciarskiego w mieście, to nie jest wszędzie. Jest to właśnie miejsce szczególne. Dla niewierzących symbol krzyża nic nie znaczy, więc nie może im przeszkadzać, a dla ogromnej większości katolików to ważny znak, symbol. Czy Chęciński jest zatem prezydentem wszystkich sosnowiczan, czy też tylko niewielkiej, partyjnej mniejszości?

    • Właśnie dlatego że jest Prezydentem wszystkich Sosnowiczan, krzyż nie powinien tam stać. Nie wszyscy Sosnowiczanie są katolikami. Mamy znaczną mniejszość prawosławną, żydowską a i wyznawców Mahometa nie brakuje.

    • I tu się mylisz, dla niewierzących krzyż jest symbolem istnienia największej i najstarszej zbrodniczej organizacji, niemal 2 tys. lat prześladowań i ludobójstwa.

  • Czy Anonimie nie zauważasz że właśnie ten krzyż może chronić przed uderzeniami inne miejsca w pobliżu i nie mówię tu o cudzie a jedynie o zwykłych prawach fizyki. Widać jednak dla wodza to czarna magia.

   • Szanowna Pani Jolu. Wysokich obiektów, które w/g Pani nomenklatury „chronią” przed uderzeniami w inne miejsca, w okolicy nie brakuje. Kazdy budynek z okalających górkę wieżowców, posiada instalację odgromową. Ponadto sprowadzanie krzyża do roli piorunochronu, godzi w powagę tego symbolu, na którą powołują się inicjatorzy akcji.

    • Oczywiście że posiadają są jednak dość oddalone i był już w Sosnowcu taki przypadek że zginęło pod drzewem 2 młodych ludzi chociaż w odległości 200 metrów były wyższe budynki.

  • Tak patrzę i muszę powiedzieć, że wymaga pewnych poprawek…bo inaczej to nie będzie zbyt estetycznie wyglądało…Z innej strony spodziewałem się czegoś trwalszego a nie rurki o ściance 3,2. To prawie bibuła przy tej wysokości.

 2. I bardzo dobrze BRAWA DLA PREZYDENTA. Nie muszę wszędzie patrzeć na krzyże wystarczy, że jest ten jeden główny w kościele do którego się człowiek modli a nie wszędzie figurki co jeszcze może drugie RIO? Zamiast kiepury 20m Jezus …. Ludzie proszę was opamiętajcie się. Nie pozwólmy by tak bardzo wpłynął kościół wszędzie.

 3. Miłośnicy krzyża na górce, módlcie się i nie traćcie nadziei – dotąd media pisały – „że Chęciński nie zgada się na krzyż” – nastąpiła jednak pewna istotna zmiana bo teraz pisze się – ” Prezydent nie wyraził zgody na postawienie tak dużej konstrukcji” .
  Więc chyba idzie ku dobremu, modły powoli działają, decydent mięknie, chyba jednak mała lub mniejsza konstrukcja przejdzie… a może był jakiś telefon w tej sprawie…?

 4. Dobrze, że nie ma zgody na krzyż i to całkiem trafnymi argumentami został ten pomysł storpedowany…..
  Piszecie Redakcjo, że będzie w okolicy Górki lodowisko. Myślę, że prędzej stanie na górze krzyż niż obok lodowisko.
  Wierni mogą usypać sobie górę i na niej postawić krzyż, nie widzę problemu.

 5. Choć Chęciński nie jest moim idolem to ta decyzja jest bardziej niż słuszna. Ani dużego, ani małego krzyża nie powinno tam być. Miejscem symboli kultu religijnego są świątynie do tego przeznaczone, których jest wystarczająco dużo i to dla różnych wyznań.
  Najpierw krzyż a potem zakaz organizowania imprez itp. bo to zgodnie z Art. 261 K.K. znieważenie tego miejsca.
  Wiarę nosi się w sercu a nie wykłuwa nią oczy innym.
  Ciekawe ile osób z tych tak chętnie stawiających te symbole choć raz przeczytało Pismo Święte?

 6. Ostatnie zdanie:
  „Powstał Wkrótce powstanie tu także nowy stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko.”

  No tak… Pani Monika C. I wszystko jasne.
  Poprawić mi to! Ale już!
  Poprawione? To teraz już można usunąć komentarz. Jak zwykle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here