W sobotę, 28 marca o godzinie 20:30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej Godziny dla Ziemi WWF. W akcji weźmie udział także zagłębiowskie miasto.

Godzina dla Ziemi WWF to prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, aby skupić się na tym, co łączy nas wszystkich – na naszej planecie.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie, m.in.: Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też Spodku w Katowicach, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.

W tym roku, w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem „Nie tamuj rzek! Niech płyną”. – Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy na rzekach przynoszą wiele korzyści. Tegoroczna kampania chce udowodnić, że jest to nieprawda, gdyż tamy nie są dobre ani dla ludzi, ani dla środowiska! Nie stanowią dobrego zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć – mówią organizatorzy.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi i wyrażenie troski o przyszłość środowiska naturalnego. W wydarzeniu weźmie udział także zagłębiowskie miasto. Będzin, jako jedyny z miast w regionie w sobotę 28 marca, o godz. 20.30 w geście solidarności z ideą ochrony polskich rzek wyłączy światła. Na jedną godzinę zgasną światła w Urzędzie Miejskim w Będzinie, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, a także zostanie wyłączona iluminacja świetlna na Zamku w Będzinie.

– W ten sposób każdy z nas może dołączyć do społecznej akcji WWF. W tym roku kampania skupia się na rzekach i negatywnych dla środowiska skutkach budowania tam – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina. – Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi w Będzinie odbędzie się w ramach Kampanii Edukacyjno-Ekologicznej Projektu Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny Przemszy i Brynicy – dodaje.

Inicjatorem akcji jest WWF (tłum. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody; dawniej World Wildlife Fund i World Wide Fund for Nature). W Polsce WWF podejmuje działania na rzecz ochrony przyrodniczo cennych rzek i lasów, jak również ochrony największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi, a także ssaków bałtyckich: morświnów i fok szarych. Organizacja stara się przeciwdziałać zmianom klimatu i podejmuje walkę z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here