Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KSSE w dąbrowskiej Tucznawie. Firma kupiła działkę o powierzchni 8 ha, za którą zapłaciła 8,3 mln zł.

Firma Outokumpu Distribution Polska za niemal 190 mln zł zbuduje w Tucznawie fabrykę do przerobu stali nierdzewnej, w której wytwarzane będą produkty dla branży zaawansowanych technologii. Akt notarialny sprzedaży terenu inwestycyjnego podpisali Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej oraz Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

− Na terenie kompleksu inwestycyjnego Tucznawa planujemy zbudować centrum serwisowe stali nierdzewnej. W nowym zakładzie wytwarzać będziemy produkty wysoko wyspecjalizowane m.in. dla branży motoryzacyjnej, sektora AGD oraz przemysłu ciężkiego, a zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 100 pracowników – zapowiada Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KSSE w dąbrowskiej Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Firma Outokumpu Distribution Polska to kolejny inwestor na terenie KSSE w dąbrowskiej Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza

W Polsce od 20 lat

Historia firmy sięga 1910 roku, czyli momentu odkrycia bogatego złoża rudy miedzi we wschodniej Finlandii. Obecnie Outokumpu posiada sześć zakładów w Europie − w Finlandii, Szwecji oraz Niemczech. Wkrótce do tego grona dołączy również Dąbrowa Górnicza.

− W naszym mieście chętnie inwestują nowoczesne przedsiębiorstwa i lokalizują tu zaawansowane technologicznie zakłady. Co równie istotne, są to firmy, które duży nacisk kładą na wymagania dotyczące ochrony środowiska – podkreślił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Na polskim rynku Outokumpu obecna jest od ponad 20 lat. Prowadzi w regionie własne centrum serwisowe obsługujące od 2006 roku klientów głównie z Polski i Czech. Ograniczenia operacyjne wynikające z obecnej lokalizacji, a także pozytywne średnio i długoterminowe perspektywy rozwoju przemysłu przetwórczego w Europie Wschodniej, skłoniły firmę do podjęcia decyzji o zakupie działki w Dąbrowie Górniczej, na obszarze działania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tereny inwestycyjne w Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Tereny inwestycyjne w Tucznawie – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Kolejna firma w Tucznawie

Outokumpu Distribution Polska to kolejna firma, która inwestuje na terenie KSSE w Dąbrowie Górniczej. Przypomnijmy, że na terenach Tucznawy działa już fabryka należąca do japońskiego koncernu NGK Ceramics (inwestycja o wartości ok. 750 mln zł) oraz firma z koreańskim kapitałem – SK Innovation (wartość inwestycji przekroczy 1 mld zł). Z kolei do końca 2021 roku swoje centrum logistyczne otworzy tam Schade Polska, spółka należąca do włoskiej firmy transportowej Lannutti.

Nowe tereny inwestycyjne na Kozdębiu – fot. UM Dąbrowa Górnicza
Nowe tereny inwestycyjne na Kozdębiu – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Będą nowe tereny inwestycyjne

Miasto przygotowuje także kolejne dobrze zlokalizowane i uzbrojone tereny inwestycyjne. Nowa strefa aktywności gospodarczej powstająca na Kazdębiu była już promowana m.in. na targach nieruchomości komercyjnych w Monachium. Kluczem do sukcesu są tutaj niewielkie działki dla małych i średnich inwestorów, którzy szukają dobrze skomunikowanych terenów.

Na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych na Kazdębiu miasto pozyskało blisko 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego. Dzięki temu wsparciu grunty zostały zniwelowane i całkowicie uzbrojone.

– Dla inwestorów przygotowaliśmy dwanaście działek o wymiarach od 0,5 do 1,2 hektara. To idealna propozycja dla małych i średnich firm, które poszukują właśnie takich gruntów. Tereny są znakomicie skomunikowane z najważniejszymi arteriami przebiegającymi nie tylko przez Dąbrowę Górniczą, ale także całe województwo śląskie – mówi Paweł Zygmunt z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Grunty na Kazdębiu są uzupełnieniem dąbrowskiej oferty dla inwestorów. Strefa w Tucznawie jest bowiem przeznaczona dla większych firm, które potrzebują rozległych terenów pod budowę dużych linii technologicznych i produkcyjnych. – Kazdębie leży bardzo blisko Tucznawy. Obydwa tereny są ze sobą dobrze skomunikowane. To znakomita sytuacja dla małych i średnich firm podwykonawczych pracujących na rzecz dużych zakładów ulokowanych w Tucznawie – wyjaśnia Paweł Zygmunt.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Brawo Dąbrowa to jest prawdziwy rozwój bo w Sosnowcu tworzy się zapyziałe kibolskie miasto z długami i narkotykami (info z Bielska).

  2. W rozumieniu spraw politycznych kompletnie z Panem się nie zgadzam. Co fakt ,to trzeba przyznać że Pan potrafi myśleć bardziej o przyziemnych sprawach mieszkańców od innych Włodarzy Zagłębia z Prezydentem Chęcińskim na czele. Sosnowiec to porażka totalna.

  3. W Dąbrowie robi się ze środków zewnętrznych inwestycje produkcyjne za ok. 2 miliardy złotych a w Sosnowcu buduje za kredyt stadion za ok 200 milionów, gdzie sens i logika tego działania? Można stwierdzić jednak jedno że Zagłębie nazywa się Dąbrowskie dlatego bo tam jest myśląca głowa natomiast niestety w Sosnowcu brakuje tego elementu i musi rządzić inny element.

  4. Monika Pan Prezydent Chęciński po przeczytaniu Twego wpisu zapewne poprosi tłumacza od finansów. Umie jedanie wydawać pieniądze oraz brać pożyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here