3 września rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim kolejne zmiany w życiu uczniów. Jedną z nich jest wprowadzenie e-legitymacji, czyli plastikowej legitymacji elektronicznej.

Dzięki nowemu rozporządzeniu w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych Ministerstwo Edukacji Narodowej daje placówkom oświatowym możliwość wydawania uczniom elektronicznych legitymacji szkolnych.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, już od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – odpowiednio legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacji szkolnych lub e-legitymacji przedszkolnych

Legitymacje elektroniczne będą miały formę plastikowych kart wielkości karty kredytowej. Dadzą one wiele możliwości, będzie można na nich zakodować różne informacje. Na rewersie można umieścić informacje m.in. o ulgach związanych z przejazdami środkami publicznego transport. Ponadto, dzieci i uczniowie do 16. roku życia będą miały zakodowaną możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską po metropolii.

Elektroniczna legitymacja szkolna - fot. MEN
Elektroniczna legitymacja szkolna – fot. MEN

Jest to odpowiedź na oczekiwania zarówno uczniów, ich rodziców, jak i dyrektorów szkół oraz samorządów. Jednak to od szkoły zależy, czy uczniowie dostaną papierową legitymację w dobrze znanej formie czy plastik.

Legitymacja szkolna w smartfonie już wkrótce?

Trwają testy mLegitymacji Szkolnej i mLegitymacji Studenckiej, czyli mobilnej wersji legitymacji szkolnej, która ma być uzupełnieniem jej standardowych form. mLegitymacja, to część aplikacji mObywatel i będzie zawierała te same dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach, takie jak: imię i nazwisko, numer legitymacji, status użytkownika czy jego adres zamieszkania.

Aby móc skorzystać z mLegitymacji należy ją ściągnąć na telefon (początkowo jedynie dla telefonów z systemem Android). Dzięki niej uczeń, podobnie jak w przypadku tradycyjnej legitymacji będzie mógł potwierdzić status ucznia podczas kontroli biletów, czy zakładania karty w bibliotece. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących zniżek.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here