Sprawa likwidacji komisariatu policji w dąbrowskich Strzemieszycach wzbudziła ogromne kontrowersje wśród mieszkańców. Po 4 latach komisariat wraca. – Szkoda, że musieliśmy czekać tyle czasu aż ktoś zrozumiał, że decyzja o jego likwidacji była błędna– komentuje pan Ryszard, mieszkaniec Strzemieszyc.

Decyzja o likwidacji komisariatu w Strzemieszycach została podjęta w 2012 roku przez ówczesnego komendanta wojewódzkiego policji. Argumentem, którym się wtedy kierował miała być trudna sytuacja finansowa służby. Wywołało to wielkie niezadowolenie wśród mieszkańców i protesty. W tej sprawie m.in. do Rady Miejskiej apelowało także Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce.

W sprawę zaangażował się także prezydent Zbigniew Podraza, który wystosował apel do wiceministra MSWiA.

– Zdaje sobie sprawę z tego, że finanse są istotne, ale z pewnością nie są istotniejsze niż bezpieczeństwo mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Tym bardziej, że systematycznie od 2003 roku Dąbrowa Górnicza wspiera działania dąbrowskiej policji. Partycypuje m.in. w zakupie nowych radiowozów, paliwa, radarów. Od lat miasto finansuje również dodatkowe policyjne etaty i systematycznie przekazuje środki na termomodernizację, czy też rozbudowę budynku komendy miejskiej – podkreśla prezydent Podraza.

Wszystkie te działania, przez kilka lat, nie przynosiły jednak oczekiwanego rezultatu. Policja była nieugięta, aż do końca ubiegłego roku, kiedy to podjęto decyzję o jego przywróceniu. Jak informuje dąbrowski magistrat, jeszcze w tym roku budynek przy ulicy Hetmańskiej zostanie przekazany Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, to ostatni krok przed powrotem do Strzemieszyc posterunku.

Mieszkańcy informację tę przyjmują z zadowoleniem. – Nasza dzielnica liczy ponad 10 tysięcy mieszkańców. Jak można było pozwolić na zamknięcie komisariatu w tak dużej dzielnicy? To osobliwe i niezrozumiałe. Dlatego cieszy mnie bardzo, że policja wróci do Strzemieszyc. Uważam, że będzie bezpieczniej – komentuje pan Ryszard, mieszkaniec Strzemieszyc.

– Szkoda, że musieliśmy czekać 4 lata aż ktoś zrozumiał, że decyzja o likwidacji komisariatu była błędna. Chuliganie, złodzieje, wandale, alkoholowe libacje na przystankach czy pod sklepami – to nie jest rzadkość u nas. A ci wszyscy ludzie czują się bezkarni, ponieważ mają świadomość, że na miejscu nie ma żadnej policji – dodaje pani Janina.

Czy zagłębiowskie miasta w odpowiedni sposób walczą ze smogiem?

  • Nie (70%, 284 Votes)
  • Tak (30%, 124 Votes)

Total Voters: 408

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here