408 – dokładnie tyle włamań miało miejsce w Sosnowcu w ubiegłym roku. Niebawem rozpocznie się majówka, a kiedy my wyjeżdżamy, złodzieje ruszają na łowy. Jak nie dać się złodziejowi?

Według policyjnych statystyk to właśnie w miesiącach letnich dochodzi do największej liczby włamań. W Sosnowcu, w 2017 roku wszczęto 408 postępowań, z czego zatrzymano do tych spraw 91 podejrzanych, 23 na gorącym uczynku. Warto dodać, że część z tych osób zostało zatrzymanych przez policjantów operacyjnych, a część dzięki informacji mieszkańców.

Policyjne statystyki wskazują, że wizyty złodziei to problem, który w Sosnowcu dotyczy szczególnie dzielnicy Pogoń i centrum. I tak, w ubiegłym roku, na Pogoni wszczęto 120 postępowań w tego typu sprawach, w centrum 94, z kolei w Klimontowie i Zagórzu 84, Niwce 57, a Kazimierzu i Juliuszu 25.

Złodzieje plądrują mieszkania, sklepy, altanki i samochody, straty idą w setki tysięcy złotych. W mieszkaniach najczęściej łupem złodziei pada sprzęt elektroniczny, biżuteria, gotówka, a także inne wartościowe przedmioty, które można łatwo wynieść a później sprzedać. Giną także dokumenty i karty kredytowe.

Włamywacze najczęściej wybierają wczesne godziny poranne, kiedy dorośli wychodzą do pracy, a dzieci do szkoły. To daje im czas na działanie i opóźnienie zgłoszenia na policji, ponieważ właściciele orientują się, że doszło do przestępstwa, dopiero kiedy wracają do domu po południu lub wieczorem. Co istotne miesiące letnie i długie weekendy, kiedy wyjeżdżamy na urlopy są dla nich czasem szczególnie wytężonej „pracy”. Jak więc nie dać się złodziejowi?

– Najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą jest czujny sąsiad. Sprawcy włamań najczęściej poprzedzają jego dokonanie rozpoznaniem w wybranym miejscu. Kiedy zostaną zagadnięci, zauważeni przez sąsiada, najczęściej w takie miejsce już nie wracają. Dokonanie włamania w takim miejscu, które jest strzeżone czujnym okiem sąsiada jest postrzegane przez nich jako zbyt ryzykowne – mówi Sonia Kepper, rzecznik KMP w Sosnowcu.

W ostatnich latach dobrze sprzedaje się wszystko, co jest oznaczone metką antywłamaniową. Warto pamiętać, że drzwi antywłamaniowe zawsze są utrudnieniem dla złodzieja. Dobrym rozwiązaniem są także okna, które posiadają specjalnego rodzaju okucia, zabezpieczające przed wypchnięciem. No i oczywiście alarm.

– Wskazane jest również np. spisanie numerów seryjnych czy nr ramy roweru. Jeśli dojdzie już do kradzieży to bardzo ułatwia prowadzone postępowanie, a przede wszystkim ewentualną identyfikację i odzyskanie zrabowanego mienia, co dzięki pracy i doświadczeniu policjantów udaje się w wielu przypadkach. Jeśli chodzi o kradzieże z włamaniem do aut- nie pozostawiajmy w nich na widoku wartościowych przedmiotów, a nade wszystko dokumentów – apeluje rzeczniczka policji.