Muzeum w Sosnowcu wzbogaci się o 900 zabytkowych obiektów z wzorcowni huty szkła w Zawierciu. Zakup ten był możliwy dzięki dotacji Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolekcja sosnowieckiego muzeum poszerzy się o eksponaty ze szkła ołowiowego, czyli popularnego kryształu, z wzorcowni likwidowanej obecnie huty szkła „Zawiercie”. Zakup był możliwy dzięki pomocy finansowej Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał muzeum dotację w wysokości 55 000 zł.

– Dzięki dotacji, bezcenny dla kultury polskiej dorobek powstałej w 1884 r. huty i jej unikatowy design, zostanie zachowany dla potomnych, pozostanie w regionie i będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym. Jest to jeden z nielicznych przypadków, kiedy spuścizna po likwidowanym zakładzie zostaje ocalona i nie ulega rozproszeniu – podkreślają pracownicy sosnowieckiego muzeum.

Poza szkłem, muzeum zakupiło także kilka pamiątek związanych z zakładem, wśród których najcenniejszym obiektem jest XIX-wieczny kamień litograficzny z kilkunastoma wzorami produkowanych w Zawierciu szkieł, służący do druku katalogów firmowych.

We wzorcowni, przemianowanej z czasem na Muzeum przy Hucie Szkła Gospodarczego „Zawiercie” znajdują się wzory wytwarzanych wyrobów od lat 60. XX w. do drugiej dekady XXI w. Są to nie tylko kryształy, te bowiem całkowicie zawładnęły szklarnią od 1986 r., ale też szkła sodowe barwione w masie na wiele kolorów i dekorowane tlenkami metali, a nawet zestaw form barwionych uranem.

Wzory uzupełnią kolekcję o cenne przykłady wzornictwa II połowy XX w. autorstwa znanych, nie tylko w regionie, artystów takich jak: Józef Podlasek, Maria Słaboń, Zofia Schmydt-Ścisłowicz, Aneta Sobota i, Zofia Piaskiewicz. Artyści ci na trwale zapisali się w historii polskiego designu.

Precyzją wykonania i urodą zachwycają szkła zdobione grawerką w wykonaniu Marcina Burdzińskiego. Niektóre prace brały udział w branżowych wystawach i są reprodukowane w towarzyszących im katalogach.

W całym zespole znajdują się „przedstawiciele” wszystkich grup asortymentowych produkowanych przez hutę. Są to kieliszki do różnego rodzaju alkoholi, szklanki do drinków i zimnych napoi, wazony, owocarki, misy, popielnice, świeczniki, puchary, kosze, żardinierki, dzbanki, karafki, patery, bombonierki, lampy, talerze, szkła okolicznościowe, zestawy form użytkowych kryształowe i ze szkła sodowego, a także formy artystyczno-rzeźbiarskie.

Cały zbiór zostanie zostanie opracowany naukowo przez dział szkła sosnowieckiego muzeum. – Pierwszą prezentację nabytków przewidujemy w końcu bieżącego roku na wystawie czasowej „Wzornictwo huty szkła „Zawiercie” po 1945 roku”, potem część nabytków trafi na stałą wystawę szkła. Dzięki uzyskanej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się zachować i zapobiec rozproszeniu ważny fragment dziedzictwa industrialnego regionu – mówią przedstawiciele sosnowieckiego muzeum.