Po wielu staraniach budowa żłobka i przedszkola w Psarach staje się faktem. Gmina pozyskała kolejne środki na realizację zadania.

Gmina pozyskała już ponad 3,6 mln zł wsparcia finansowego z czterech źródeł na realizację inwestycji, której wartość sięga blisko 6,7 mln złotych. Psary otrzymały dofinansowanie w wysokości 960 tys. złotych w ramach programu „Maluch+”, na utworzenie 32 miejsc opieki dla najmłodszych, dotację sięgającą 1 127 200 zł i pożyczkę w wysokości 1 127 200 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz dofinansowanie sięgające 433 784,06 zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W planach jest złożenie jeszcze jednego wniosku o dotację do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Nowy żłobek i przedszkole w Psarach - fot. Gmina Psary
Nowy żłobek i przedszkole w Psarach – fot. Gmina Psary

Placówka dla najmłodszych mieszkańców gminy będzie się mieścić w wolnostojącym, dwukondygnacyjnym budynku w kształcie prostokąta o wymiarach 42,54 x 19,44 m i powierzchni użytkowej wynoszącej 1418,44 m². Powstaną w niej 2 oddziały żłobka dla 32 maluchów oraz 4 oddziały przedszkolne dla 100 dzieci.

Budynek zaprojektowano tak, by mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne. Na jego terenie nie będzie barier architektonicznych, wszystkie posadzki na danej kondygnacji będą na równym poziomie, a poruszanie się pomiędzy piętrami umożliwi winda.

Prace przy nowym obiekcie już trwają. W ostatnim czasie w budynku zamontowano okna i docieplono stropodach wełną. Rozpoczęto montaż parapetów zewnętrznych, docieplanie elewacji budynku i tynkowania ścian wewnętrznych. Rozprowadzane są także instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Zmienia się otoczenie placówki – dobiegają końca prace przy budowie, znajdującego się po prawej stronie obiektu, parkingu z kostki brukowej.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here