W Będzinie ustawiono pięć drewnianych domków dla kotów, w których zwierzęta mogą się ogrzać i przetrwać chłodne noce. Koty nie będą musiały szukać schronienia na klatkach, w piwnicach czy pod samochodami.

Wolno żyjące koty w Będzinie będą miały nowe domki. Dzięki nim, zwierzęta które nie mają stałego schronienia, które jest im czasami niezbędne, zwłaszcza zimą, znajdą dach nad głową. Na terenie miasta pojawiło się kilka drewnianych budek.

– Budki mają dać kociakom dach nad głową, schronienie przed mrozem i śniegiem. Stanęły tam, gdzie są najbardziej potrzebne – karmiciele wskazali lokalizacje, gdzie są największe skupiska – podkreśla Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Nowe domki są piętrowe, solidnie zbudowane, ocieplone i wkomponowane w otaczającą przestrzeń. Mają zadaszony podest. Mają też po kilka wyjść, żeby łatwiej było kotom uciekać. Dzięki nim, zwierzęta nie będą musiały szukać ciepła pod samochodami, w piwnicach czy na klatkach, skąd często są wyganiane.

Domki, aby spełniały swoją rolę muszą być ustawione w miejscach bytowania kotów, tam, gdzie te zwierzęta żyją od lat. Nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać bytowania.

Domy dla kotów wolno żyjących Będzin - fot. UM Będzin
Domy dla kotów wolno żyjących Będzin – fot. UM Będzin

Powstanie budek to część większej akcji, w ramach której planowane są m.in. działania edukacyjne, chipowanie zwierząt, zbiórki żywności i adopcje wirtualne. To także wynik inicjatywy mieszkańców, którym los wolno żyjących kotów nie jest obojętny.

Zima to trudny czas dla wolno żyjących zwierząt. Nie chodzi wyłącznie o trudności ze znalezieniem pożywienia, ale i o brak miejsca, w którym zwierzę mogłoby schronić się przed przenikliwym zimnem, wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Należy zwrócić uwagę, że wolno żyjące koty są pod ochroną! Ustawa daje możliwości wszczęcia postępowania wobec osób, które znęcają się nad zwierzętami poprzez świadome zamykanie ich w pomieszczeniach, bez możliwości wydostania się, skazując je na śmierć z powodu głodu i pragnienia.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. kiedy taka akcja w Sosnowcu? Ważne aby stawiać takie domki na terenach ogródków działkowych. Może ROD same by się w tej sprawie odezwały?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here