Indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego oraz telefony alarmowe wypisane na żółtych naklejkach zwiększą poziom bezpieczeństwa kierowców i pasażerów pociągów na skrzyżowaniach toru i drogi.

PKP PLK 26 kwietnia rozpoczęło znakowanie blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Na każdym do końca maja będą żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze między operatorami numeru 112 a służbami PKP Polskich Linii Kolejowych odpowiedzialnymi za ruch pociągów, zapewni szybkie reakcje na zagrożenia.

– Oznakowanie przejazdów kolejowo-drogowych przez PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększa poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Działanie zintegrowane jest z szybkim powiadamianiem i wykorzystaniem numeru 112 – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

To kolejny projekt zarządcy infrastruktury, który eliminuje potencjalne zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych. – Oznakowanie i specjalne łącze między operatorem numeru 112 a służbami PKP PLK pozwoli na szybkie reakcje, zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym – dodaje Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Dodatkowe oznakowanie na przejazdach - fot. MC
Dodatkowe oznakowanie na przejazdach – fot. MC

Naklejki znajdą się na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja – jeśli jest to przejście dla pieszych (kat. E), przejazd zabezpieczony znakami (kat D) lub znakami i sygnalizacją świetlną (kat. C). Na przejazdach z rogatkami (kat. B i kat. A) naklejki będą na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowana jest rogatka).

Na naklejce umieszczonej na przejeździe będą trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego (przypisany jest do konkretnego przejazdu), numer alarmowy 112, numery „awaryjne” (do informowania dyspozytora kolei).

Proces zgłaszania zdarzenia na przejeździe

W przypadku awarii auta, zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem alarmowym 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu z żółtej naklejki. Operator nr 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem, służby PKP Polskich Linii Kolejowych. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here