Dni wolne od pracy w tym roku pozwolą nam na zorganizowanie sobie kilku długich weekendów. Kiedy brać urlop, by wydłużyć sobie wolne? Sprawdź i planuj.

W 2018 roku osoby pracujące na etacie czeka 251 dni roboczych i 114 dni wolnych od pracy. Od marca część zatrudnionych zyska także dodatkowe wolne w niedziele, które wcześniej były dla nich dniami pracującymi. 2008 godzin – tyle w pracy spędzą osoby, które pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Najbardziej pracowicie zapowiada się październik, kiedy czeka nas 184 godzin w pracy. Za to w grudniu  przepracujemy 152 godziny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w ciągu roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. To różnego rodzaju święta, ich układ w kalendarzu jest atrakcyjny z punktu widzenia pracowników. Ponieważ będzie więcej okazji niż w roku ubiegłym do przedłużenia sobie weekendu. Jak więc zaplanować urlop, aby jak najwięcej skorzystać?

Co prawda ten rok nie zaczął się dobrze dla fanów długich weekendów, ponieważ święto Trzech Króli wypadło w sobotę. Jednak, zgodnie z przepisami, pracodawca będzie musiał pracownikowi dać wolne w inny dzień.

W lutym i marcu nie będzie szansy na długi weekend. Odpoczniemy dopiero na Wielkanoc, którą będziemy obchodzić 1 i 2 kwietnia. W 2018 roku kalendarz będzie za to łaskawy w kwestii majówki. Święto Pracy przypada we wtorek, a Święto Konstytucji 3 Maja w czwartek. Tak więc, dzięki trzem dniom urlopowym będzie można wypoczywać od 28 kwietnia do 6 maja. To 9 dni odpoczynku od obowiązków służbowych. W maju będziemy mieć jeszcze dwa dni świąteczne: Zielone Świątki w niedzielę, 20 maja i Boże Ciało w czwartek, 31 maja.

W lipcu nie obchodzimy żadnych świąt skutkujących dniem wolnym od pracy, ale kolejna okazja do dłuższej przerwy nadarzy się w sierpniu, za sprawą święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. 15 sierpnia przypada w tym roku w środę, a to oznacza, że biorąc dwa dni urlopu można zapewnić sobie pięciodniową przerwę w pracy.

W 2018 roku Dzień Wszystkich Świętych wypadnie w czwartek. Natomiast Święto Niepodległości przypada w niedzielę.

Grudzień za to, z perspektywy pracownika, zapowiada się znacznie bardziej korzystnie niż w roku ubiegłym. Święta Bożego Narodzenia będziemy obchodzić we wtorek i w środę. Z kolei Nowy Rok przywitamy we wtorek. A to oznacza, że jeżeli dobrze zaplanujemy sobie dni urlopowe, będziemy odpoczywać od pracy przez 11 dni.