Diecezja sosnowiecka postanowiła wspomóc szpital św. Barbary w Sosnowcu i zakupiła specjalistyczny system monitoringu stanu zdrowia pacjentów.

Z inicjatywy biskupa Grzegorza Kaszaka diecezja sosnowiecka kupiła dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu system centralnego monitorowania Vista 120 CMS. Sprzęt ten kosztował 44 tys. złotych.

– W miarę naszych możliwości chcemy przyjść z konkretną pomocą, bo zdajemy sobie sprawę, jak bardzo lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, salowe i wszyscy pracownicy medyczni poświęcają się dla nas w tym niełatwym i groźnym czasie epidemii – mówi biskup Grzegorz Kaszak.

Początkowo planowano doposażyć sosnowiecką lecznicę w respirator, ale okazało się jednak, że szpital św. Barbary o wiele bardziej potrzebuje obecnie aparatury monitorującej stan zdrowia pacjentów.

Centrala Vista to wysoce specjalistyczne urządzenie do ratowania życia. Umożliwia centralne monitorowanie przyłóżkowe parametrów życiowych do 64 pacjentów jednocześnie. Pozwala na m.in. ustawienie granic alarmowych w poszczególnych monitorach pacjenta, uruchamia pomiar ciśnienia, zapamiętuje odczyty z ostatnich 240 godzin. Posiada także funkcje kalkulatora lekowego, parametrów wentylacyjnych i nerkowych.

Dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu to już kolejne wsparcie w ostatnich dniach. Specjalistyczny sprzęt o wartości 4,5 mln złotych otrzyma od zarządu województwa śląskiego. Na SOR trafi 40 kardiomonitorów, 35 respiratorów oraz 12 defibrylatorów.

Skomentuj przez Facebook

33 KOMENTARZE

 1. 44 tysie… „hojny” dar – ale dobre i to.
  Oby tylko nasza biedna diecezja przez ten dar nie splajtowała bo trzeba będzie podnieść wysokość zwyczajowego tzw. „co łaska”

   • Ależ ma Szanowny Ksiądz absolutną racje – nie chodzisz to się nie wypowiadaj… tyle tylko że to nie może działać tylko w jedną stronę – czasy się zmieniły
    Kościół wtrąca się do wszystkiego, od przedszkola aż po grób, od polityki aż do małżeńskiego łóżka.
    Więc niech kościelni się liczą z tym że ludzie patrzą, widzą i wyciągają wnioski, mają prawo oceniać bo za często widać przypadki pazerności i obłudy, a przecież „Pan” patrzy z góry i kiedyś podobno każdego oceni.
    ps. – dziwny sobie ksiądz wybrał podpis na tym forum… „widzący” ?

 2. Brawo, a sprzętu Owsiaka ani słychu, ani widu. Pewnie przypomni sobie o Sosnowcu jak trzeba będzie pokryć koszty kolejnego finału.

 3. Każdy gest trzeba docenić i podziękować. Za gest naszej diecezji również.
  Owsiak nigdy nie zbierał na walkę z koronawirusem, więc te tępe wrzuty na jego temat z Żolgina (to taka farma pisich trolli) są zwyczajnie nie na miejscu, czyli pasujące do pisiej retoryki, że jak mówią o zupie, to ty krzycz o… a „ciemny lud” może to kupi. Nikomu źle nie życzę, ale nie bójcie się, na pewno kiedyś będzie Wam dane zauważyć, co dla polskiej służby zdrowia zrobił Owsiak… I jak przez jeden dzień jednoczy naród, który pewna karykatura Napoleona przez pozostałe dni dzieli.

  • Czyli gdy Owsiak kilka dni temu chwalił się zakupem respiratorów, to twoim zdaniem kłamał, że kupił, czy jeśli naprawdę kupił, to złamał prawo wydając pieniądze na inny cel niż deklarował w czasie zbiórki?

   • A te respiratory to się kupuje w warzywniaku na osiedlu? Wychodzisz, płacisz kartą lub gotówka, pod pachę i do domu? A jak kupi, to powiedzą o tym w Qrvizji? Owsiak pomagał dzieciom, zapowiedział pomoc w kupnie łóżek i respiratorów i jestem pewien, że kupi. Nie jest idiotą i wie, jakie miałoby konsekwencje w państwie pislamskim dawanie takich deklaracji bez pokrycia. Czy złamie prawo, o to zapytaj Zero, albo innego doktora prawa. Gdyby Owsiak kręcił takie wały, o jakie go oskarżacie, to mając w ręku wszelkie narzędzia (choćby prokuratura), PiSowcy już dawno by go spalili na stosie pod kolumną Zygmunta. Póki co, to tylko szczekają i judzą.

    • Gdyby tę akcję prowadził ktoś inny zebrano by dwa razy tyle pieniędzy, to Owsiak zniechęcił połowę Polaków do uczestniczenia, lżąc i obrażając ich, wymyślając akcje typu wypier….lenie kogo$ w kosmos, przyrównywaniem do komór gazowych (o transparętności księgowości fundacji już nawet nie wspominam). Gdyby mu zależało na pomocy, powinien dotrzeć do każdego i sprawić, by go wspierano, wyzwiskami tego nie zrobi. To on powinien jako pierwszy stać na mrozie a nie wyganiać tam dzieciaki, gdy sam lata w dniu finału F-16 pod publiczkę. Gdyby nie on pieniędzy byłoby o 100% więcej.

     • Gdyby nie on, pieniędzy nie byłoby w ogóle, bo on stworzył tę akcję. Gadanie o dzieciakach na mrozie jest żałosne. Owsiak musiałby się sklonować, żeby przeprowadzić taką akcję bez „dzieciaków”. Póki co, to obiektem nienawiści jest własnie on, a stosunek obecnej władzy widać choćby po relacji telewizji rządowej, która tej największej w Polsce (Europie?) akcji charytatywnej poświeciła mniej czasu, niż telewizje zagraniczne. Co do księgowości: nie mam żadnych powodów, aby bronić złodzieja, ale w państwie prawa wina musi być udowodniona. W przeciwnym razie to są oszczerstwa, które właśnie przyczyniają się do tego, że pieniędzy zbieranych na te szlachetne cele jest mniej. Jeszcze raz: Pis ma prokuraturę, miało NIK i wszelkie inne organa, żeby Owsiaka z fundacją prześwietlić i wysłać do paki za machloje. Co zrobiło?

 4. Gdyby nie on, pieniędzy nie byłoby w ogóle, bo on stworzył tę akcję. Gadanie o dzieciakach na mrozie jest żałosne. Owsiak musiałby się sklonować, żeby przeprowadzić taką akcję bez „dzieciaków”. Póki co, to obiektem nienawiści jest własnie on, a stosunek obecnej władzy widać choćby po relacji telewizji rządowej, która tej największej w Polsce (Europie?) akcji charytatywnej poświeciła mniej czasu, niż telewizje zagraniczne. Co do księgowości: nie mam żadnych powodów, aby bronić złodzieja, ale w państwie prawa wina musi być udowodniona. W przeciwnym razie to są oszczerstwa, które właśnie przyczyniają się do tego, że pieniędzy zbieranych na te szlachetne cele jest mniej. Jeszcze raz: Pis ma prokuraturę, miało NIK i wszelkie inne organa, żeby Owsiaka z fundacją prześwietlić i wysłać do paki za machloje. Co zrobiło?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here