Generał Władysław Anders nowym patronem III LO w Dąbrowie Górniczej. Legendarny dowódca spod Monte Cassino zastąpił Lucjana Szenwalda.

Zmiany są konsekwencją ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej propagowania ustrojów totalitarnych przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nazwisko Szenwalda znalazło się na liście IPN-u.

W piątek, 13 października poeta i działacz komunistyczny przestał być patronem III LO w Dąbrowie Górniczej, oficjalnie zastąpił go generał Władysław Anders. W uroczystościach nadania nowego patrona, które miała miejsce w bazylice NMP Anielskiej i na placu Wolności, wzięła udział córka generała, senator RP Anna Maria Anders. Jednym ze współorganizatorów był komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej, który swoim patronatem objął uczniów dwóch klas mundurowych.

– To piękna uroczystość, jestem wzruszona i dumna z tego, że jestem córką tak wyjątkowego generała i patrioty. Wy też powinniście być dumni z tego, że macie go za patrona. Jesteśmy na placu Wolności, co to też jest symboliczne. Przez całe swoje życie mój ojciec walczył o wolność i marzył o wolnej Polsce, niestety tego nie dożył. Jestem dumna, że mogę go reprezentować, również jako przedstawicielka senatu RP. Musimy pokazywać młodzieży, że mogą być dumni z wielkich Polaków, z naszych bohaterów – mówiła Anna Maria Anders, senator RP.

Uroczystość nadania nowego patrona uświetniła kompania honorowa oraz orkiestra policyjna z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Czy jesteś za rezygnacją ze zmiany czasu?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here