Zielone Środy, to kolejna po Rodzinnych Niedzielach, akcja Kolei Śląskich, kiedy pasażerowie będą mogli podróżować za darmo.

W każdą trzecią środę miesiąca kierowcy na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Akcja „Zielone środy” rozpocznie się 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny.

Dotychczas zmotoryzowani mogli podróżować za darmo w dni, gdy stężenie smogu znacznie przekraczało dopuszczalne normy. – W ciągu ośmiu dni smogowych z naszej oferty skorzystało ponad 15,5 tys. osób. Bezpłatne przejazdy w ramach akcji Zielone Środy będą się odbywać na takich samych zasadach. Podczas kontroli wystarczy zamiast biletu pokazać ważny dowód rejestracyjny. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą – tłumaczy Magdalena Iwańska z Kolei Śląskich.

– Chcemy pokazać, że nie traktujemy naszego zaangażowania w walkę o środowisko w sposób doraźny, lecz myślimy o ekologii przez cały rok. Stąd też staramy się, by rok 2018 przebiegał w Kolejach Śląskich pod znakiem eko. Trudno chyba o lepszy moment na tego typu kampanię, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w tym roku to Katowice są gospodarzem szczytu klimatycznego COP 24 – tłumaczy Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Drugim flagowym produktem Kolei Śląskich w tym roku są Rodzinne Niedziele. Są to bezpłatne przejazdy dla rodziców, którzy wybiorą się w podróż z dziećmi w każdą pierwszą niehandlową niedzielę w miesiącu. Przewoźnik chce w ten sposób zachęcać do aktywnego i zdrowego spędzania czasu, ale również promować kolej wśród najmłodszych. Z pierwszej Rodzinnej Niedzieli, która przypadła 11 marca, skorzystało ponad 4400 osób.

– Pracownicy Kolei Śląskich zauważyli, że kierowcy podróżujący koleją w trakcie smogu wspominali o tym, że rzadko korzystając z transportu kolejowego miewają kłopoty m.in. z zakupem biletów, dotarciem na odpowiedni peron czy korzystaniem z rozkładu jazdy. Widać było, że dawno nie korzystali z tego środka lokomocji. Swoisty brak doświadczenia może zatem hamować kierowców przed wypróbowaniem podróży coraz bardziej nowoczesnym transportem kolejowym w regionie. Działania Kolei Śląskich mają to zmienić – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. – Równocześnie nasze koleje zachęcają pasażerów do częstszego obcowania z ofertą turystyczną regionu – dodaje.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here