Dąbrowa Górnicza znalazła się w czołówce najbogatszych miast na prawach powiatu według rankingu magazynu „Wspólnota”. Jak wypadły pozostałe miasta naszego regionu?

Czasopismo samorządowe „Wspólnota” rokrocznie publikuje rankingi bogactwa samorządów. Autorzy przy pracach nad rankingiem biorą pod uwagę jedynie dochody własne i wpływy z państwowych subwencji. Pomijany jest tzw. podatek janosikowy i wpływy z dotacji celowych.

– W okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu, czyli zamożność – tłumaczy prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, autor rankingu.

Dąbrowa Górnicza na piątym miejscu

Po obliczeniu okazało się, że w zestawieniu miast na prawach powiatu najbogatsze w Polsce są: Sopot, Świnoujście, Płock i Gliwice. Na piątym miejscu znalazła się Dąbrowa Górnicza. Dochód tego miasta w 2018 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł 5205,31 złotych.

Przypomnijmy, że w 2017 roku w rankingu „Wspólnoty” Dąbrowa Górnicza zajmowała szóste miejsce. – Wzrost dochodów gminy pomiędzy 2017 a 2018 rokiem był wynikiem otwarcia terenu inwestycyjnego Tucznawa, który wygenerował dla miasta dodatkowe dochody. Uruchomienie nowych zakładów pracy to dla Dąbrowy Górniczej udział w podatkach dochodowych od osób prawnych oraz fizycznych oraz wzrost wpływów z podatku od nieruchomości. Uzyskany wynik to również efekt umiejętnego zdobywania środków unijnych, które wykorzystujemy przy realizacji wielu zadań inwestycyjnych – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak wypadły pozostałe miasta naszego regionu?

Jak wypadły pozostałe miasta naszego regionu? Na 25. miejscu (spadek z 22.) uplasowało się Jaworzno z dochodem 4364,04 zł na osobę. Swoją lokatę o jedną pozycję poprawił też Sosnowiec, który znalazł się na 45. miejscu. Poziom zamożności w przeliczeniu na jedną osobę wyniósł w tym mieście 3737,51 zł.

Z kolei Będzin w zestawieniu 96 miast powiatowych zajął 51. miejsce (dochód 3397,22 zł). Z badań wynika, że cały powiat będziński uplasował się na 283. miejscu spośród 314 powiatów w Polsce. Obliczono, że dochód na jednego mieszkańca tego powiatu wyniósł w 2018 roku 528,10 zł.

Z mniejszych miast najwyżej uplasował się Sławków. Miasto to ze wskaźnikiem zamożności 3915,28 zł zajęło 68. miejsce. 79. miejsce należy do Siewierza (3824,87 zł). Czeladź zajmuje 102. lokatę (3824,87 zł), a Wojkowice – 539. (2642,15 zł).

Województwo śląskie w rankingu zanotowało awans z 12. pozycji na siódmą. Autorzy zestawienia oszacowali, że dochód na jednego mieszkańca wynosi 251,67 zł. Pierwsze miejsce od czterech lat należy do województwa mazowieckiego.

CAŁY RANKING NAJBOGATSZYCH SAMORZĄDÓW 2018 DOSTĘPNY TUTAJ

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

 1. Ale Sosnowiec jest bardzo biednym miastem, nie rozumiem zupełnie tytułu – to jest oczywistość (ranking miasta na prawach powiatu: 45 miejsce na 48!! W Artykule autor postanowił ten fakt pominąć… Jakimś cudem nawet prześcignął go Bytom). Jak miasto stojące hurtowniami i halami magazynowmi miałoby mieć jakiekolwiek szanse w tym rankingu? Dąbrowa Górnicza ma ogromne wpływy dzięki Hucie Katowice, więc brak obecności biznesu nie jest przeszkodą do tego, by mieć ogromne dochody. Podobnie jest w Tychach czy Jaworznie, a tak to najbogatsze będą zawsze miasta, gdzie inwestują duże firmy i biznes kwitnie najbardziej, czyli w zasadzie tylko Katowice i Gliwice.

  • Tak to oczywiście prawda tylko sęk w tym że tak biedne miasta potrzebują wyjątkowo sprawnego gospodarza a nie piarowca pchającego miasto w ekonomiczną przepaść. Oczywiste jest to że większość mieszkańców tego po prostu nie rozumie.

 2. Wszystko fajnie, tylko dlaczego Dąbrowa, bogacąca się kosztem Strzemieszyc i ich mieszkańców nie robi nic by Strzemieszyce przestały ,,umierać,, ?. Tu nie dzieje się nic. Żadnych inwestycji ukierunkowanych pod kątem polepszenia życia mieszkańców. Rekreacja? Środowisko? Rozwój? Po co?…Ważne, że do miasta spływa kasa, dzięki której Dąbrowa się rozwija, reszta nie istotna…

 3. Wszystko fajnie na papierze i w rankingach… ale jako mieszkaniec Dąbrowy od dziecka jestem przerażony tym, ze większość cześć miasta (np. u nas na Okradzionowie) nie rozwija się od 30 lat. W centrum coś pomalowali, Mydlice pomalowane, a reszta dzielnic zapomniana. Odwiedzając kolegów np. w Sosnowcu lub Tychach widzę, że te miasta są bardziej zurbanizowane i rozwinięte proporcjonalnie.

  PS. Sprawdziłem właśnie plan budżetowy miast… Sosnowiec 1.2 mld zł, a nasza Dąbrowa 0.7 mld zł… to skąd ten ranking?!

  • Widać że nie przeczytałeś Marku z uwagą i zrozumieniem artykułu. Sumujemy tylko tzw. stałe składowe budżetu (jednorazowe celowe środki unijne nie uwzględniamy) i dzielimy przez ilość mieszkańców bo tylko takie liczenie w dłuższej perspektywie czasu ma sens. Wiem że nie wszyscy to rozumiejąDziekujemy.

   • I w tym momencie widać niezrozumienie tematu, bo nie 1,2 mld zł i nie 0,7mld zł tylko od obu kwot trzeba odjąć jednorazowe celowe środki unijne i dopiero dzielić a wtedy mamy zupełnie inny wynik oparty o wpływy trwałe którym możemy się posługiwać w wieloletniej prognozie finansowej.

 4. No tak.Ale na tej foci jest nasza Japonia.Lech Wałęsa obiecał nam drugą Japonię no i mamy ją w Tucznawie..Obok budują Koreę .Szkoda tylko że Gierek w latach 70 zabrał tą ziemię mieszkańców Tucznawy pod jakąś spółdzielnię.Ta szybko zbankrutowała i przez lata robotę mieli tam strażacy gasząc palącą się trawę.Tak że mieszkańcy nic z tego nie mają oprócz smrodu!!!No a widoczne rondo.Można jechać tylko w lewą stronę do Tucznawy czy Ząbkowic.Ta widoczna droga i w prawo od ronda to miała być obwodnica Ząbkowic i Tucznawy.Jadąc za rondem prosto miała być droga łącząca się z ul Królewską w Tucznawie.Niestety PiS wszystko wstrzymał!!

 5. Smrodowo Gnój najbogatszym miastem hahahahhahahahhahahaha
  Ja pindole większej bzdury nie czytałem 😂😂😂😂Przystanki rodem z PRLu,autobusy to same zlomowiska a o stanie dróg już nie wspomnę….Dziura na dziurze…trzeba mocno smartfon w rękach trzymać żeby nie wypadł….Huta Katowice smrodzi całe Zagłąbie,ale co tam…gorole lubią w syfie żyć!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here