Ministerstwo Kultury odrzuciło projekt adaptacji dawnego pałacu Schoenów przy ul. 1 Maja w Sosnowcu na potrzeby muzeum historii Zagłębia Dąbrowskiego. Miasto odwołało się od tej decyzji.

Władze Sosnowca chciały, aby w zabytkowym budynku, w którym obecnie mieści się siedziba Sądu Rejonowego, powstało Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego.

Co dokładnie miałoby się w nim znajdować?

– Przede wszystkim stała wystawa o historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego. W tej chwili jej nigdzie nie ma, a w istniejącym muzeum nie ma miejsca na taką ekspozycję – mówił nam na początku listopada Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Pomysł urządzenia w pałacu Shoenów muzeum poparł zarząd województwa śląskiego, który wpisał go na listę z kluczowymi projektami z zakresu kultury. Wszystko zależało od Ministerstwa Kultury. Niestety te odrzuciło projekt.

Sosnowiec odwołał się już od decyzji ministra Piotra Glińskiego.

– Odwołaliśmy się od tej decyzji. Teraz czekamy na rozpatrzenie naszego odwołania i odpowiedź ze strony ministerstwa – przekazał nam Rafał Łysy.

Przypomnijmy, że Koszt utworzenia nowej placówki to około 21 mln zł. Wkład gminy miałby wynieść niecałe 15 proc., czyli około 3 mln zł.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here