Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się 20 maja, jednak Czeladź zdecydowała się na organizację tego niezwykłego wydarzenia tydzień wcześniej. Czeladzka Noc Muzeów odbędzie się 13 maja w Muzeum Saturn.

Noc Muzeów to niezwykłe wydarzenie w ramach, którego można bezpłatnie zwiedzić muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo na ten wieczór przygotowują atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Nie dziwi zatem fakt, że z roku na rok przybywa fanów wydarzenia. Ta szczególna noc wpisała się już trwale w kalendarz wydarzeń kulturalnych także w miastach Zagłębia. Jest wyczekiwana, komentowana, omawiana i skrupulatnie planowana.

W tym roku, Muzeum Saturn w Czeladzi realizuje sobotnią Noc Muzeów tydzień przed oficjalną datą imprezy, tak by umożliwić mieszkańcom wzięcie udziału w eventach organizowanych przez inne muzea i ośrodki kulturalne w całym regionie.

Czeladzka placówka od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w tej ogólnoeuropejskiej akcji. Propozycja odwiedzin obiektu muzealnego w godzinach nocno-wieczornych oraz specjalnie przygotowane, atrakcyjne programy tematyczne zawsze przyciągają znaczną liczbę gości.

– Motywem przewodnim czeladzkiej nocy muzeów będą XIX wieczne Austro-Węgry – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Oczywiście będzie także tematyczna wystawa i mnóstwo innych atrakcji – dodaje.

Czeladzka Noc Muzeów w Muzeum Saturn rozpocznie się o godz. 15:30.

– W trakcie wydarzenia znany pisarz i dziennikarz z Krakowa Leszek Mazan opowiadać będzie o Najjaśniejszym Panu, cesarzu Franciszku Józefie, o pięknej cesarzowej Sisi, nie mniej sławnym wojaku Szwejku, o Wiedniu, muzyce, strojach i wielu innych ciekawostkach z tamtych czasów – wylicza Zbigniew Szaleniec.

Następnie, uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę „Gustav Klimt – prekursor modernizmu” użyczoną przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie, wziąć udział w prelekcji i pokazie strojów z epoki rządów cesarza przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”.

Na koniec dla uczestników zaplanowano koncert straussowski w wykonaniu zespołu kameralnego Orkiestry im. Telemanna z Bielska-Białej, który będzie idealnym zwieńczeniem Czeladzkiej Nocy Muzeów.

Ponadto, o godz. 13:00 odbędzie się Moda na Klimta czyli warsztaty plastyczne dla dzieci w ramach Muzealnego Klubu Juniora prowadzone pod kierunkiem Dobrawy Skoniecznej – Gawlik. Zajęcia potrwają do godz. 15:30.

Dodatkowymi pokusami będą także możliwość wykonania fotografii z eleganckimi damami ubranymi w historyczne suknie oraz zakupu chlebka „Komyśniaka” swoimi tradycjami sięgającego czasów armii Monarchii Austrowęgierskiej, której to był głównym pożywieniem.

Czy tworzenie nowego liceum w Sosnowcu ma sens?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here