Czeladź to najstarsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego. Od kilku lat zmienia swoje oblicze. Zobaczmy, jak wygląda z góry.

Od jakiegoś czasu coraz większą furorę robią drony, czyli bezzałogowe samoloty, które wykorzystywane są m.in. przez policję, straż pożarną, ale nie tylko. Coraz częściej korzystają z nich media i zapaleni miłośnicy fotografii.

Drona może kupić praktycznie każdy. Urządzenie to kosztuje już kilka tysięcy złotych. Loty sportowe i rekreacyjne może wykonywać każdy, bez potwierdzonych kwalifikacji. Aby jednak legalnie wykonywać loty komercyjne i świadczyć usługi, operator drona powinien legitymować się posiadaniem specjalnego świadectwa kwalifikacji.

Dron – fot. Maciej Łukasik
Dron – fot. Maciej Łukasik

Jak zdobyć takie kwalifikacje? Wystarczy zapisać się na specjalny kurs. Szkolenie obejmuje część teoretyczną, podczas której można zdobyć wiedzę z zakresu prawa lotniczego, zasad wykonywania lotów i wiedzy o dronach. Po teorii, przychodzi czas na praktykę, czyli naukę sterowania dronami. Kurs kończy się egzaminem państwowym.

Drony w Zagłębiu Dąbrowskim

Kilkukrotnie już pisaliśmy o popularnym Kronikarzu, za którym kryje się 22-letni mieszkaniec Sosnowca Wiktor Kocot, który od kilku miesięcy niemal codziennie na swoim Facebooku prezentuje intrygujące zdjęcia naszego regionu.

W tym tygodniu postanowiliśmy przedstawić Macieja Łukasika, który również dał się wciągnąć w świat dronów i na swoim fanpage MEGADRON pokazuje Zagłębie Dąbrowskie z lotu ptaka.

– Kocham Zagłębie i swoje miasto – Czeladź. Widzę jak się zmienia na lepsze, jednak z góry jest jeszcze piękniejsza, dlatego uwielbiam nad nią latać. Swoją pasją chcę dzielić się z innymi, robić i pokazywać to co mnie zachwyca – mówi nam Maciej Łukasik.

Dla naszego rozmówcy dron to nie tylko zabawka, to także praca. – Służy on nie tylko do uwieczniania ładnych widoczków. Można go wykorzystać do wielu zadań komercyjnych. Mogę tworzyć prezentacje dla deweloperów, mapy terenu, mapy i modele 3D budynków lub terenu, dokonywać inspekcji technicznych i dokumentacje terenu. Jestem w stanie dotrzeć, tam gdzie człowiek nie wejdzie, lub byłoby to niebezpieczne i zbyt kosztowne. Zapraszam do współpracy – dodaje.

Zobaczmy, jak Maciej Łukasik widzi Czeladź z lotu ptaka. Na zdjęciach i filmach widzimy m.in. Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, rynek, a także Kopalnię Kultury na Piaskach.