Powoduje nowotwory płuc i oskrzeli, a także pylicę. Jest śmiertelnie niebezpieczny. Azbest, bo o nim mowa, każdego roku zabija kilkaset osób. W tym roku Sosnowiec przeznaczy 400 tys. zł na dotacje do jego usunięcia.

Ze względu na niską cenę i dużą trwałość materiały zawierające azbest były powszechnie stosowane w budownictwie od początku lat 70. W naszym regionie wciąż jest jeszcze sporo domów pokrytych szkodliwym eternitem z włóknem azbestowym powodującym wiele chorób układu oddechowego. Nie inaczej jest w Sosnowcu.

Niestety często przeszkodą do usunięcia, zagrażającego zdrowiu i życiu, eternitu są pieniądze. Wymiana dachu to koszt około kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdego stać na taki wydatek. Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy mogą liczyć na programy wsparcia. Podobnie jak w ubiegłym roku, również w tym roku w Sosnowcu będzie się można starać o dotacje na ten cel.

– Na usuwanie azbestu w tym roku miasto przeznaczy 400 tys. zł. Zainteresowanie jest duże, dlatego też nie wykluczamy zwiększenia tej kwoty – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Ile pieniędzy można otrzymać w ramach dotacji? – 50 procent kosztów zdejmowania, transportu i utylizacji azbestu. Nie więcej niż 1 zł za kilogram usuniętych i przekazanych do utylizacji wyrobów zawierających azbest – informuje Rafał Łysy.

Wnioski o dotację należy składać w urzędzie miasta. Warto dodać, że trujące dachy z azbestu muszą zniknąć do 2032 roku.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here