Co dalej z remontem sosnowieckiego dworca w Maczkach? To pytanie zadają sobie od tygodnia mieszkańcy i władze Sosnowca.

Wracamy do gorącego tematu, jakim jest przyszłość zabytkowego dworca w Maczkach. W ubiegłym tygodniu wykonawca prac na sosnowieckim dworcu – gliwicka firma P.A. Nova – odstąpiła od umowy z PKP. Powód?

– Przyczyną odstąpienia od realizacji umowy jest rezygnacja zamawiającego z realizacji pierwotnego przedmiotu umowy oraz brak decyzji co do ostatecznego przeznaczenia obiektu. Pomimo wezwań wykonawcy, zamawiający do dnia odstąpienia od umowy nie usunął zaniechań w wykonywaniu swoich zobowiązań, co uniemożliwia nam prawidłowe jej wykonanie – czytamy w opublikowanym przez spółkę komunikacie giełdowym.

PKP odpiera zarzuty

Co na te zarzuty ma do powiedzenia inwestor, czyli Polskie Koleje Państwowe?

– Ze względu na brak finalnego porozumienia dot. wynajmu powierzchni na dworcu Sosnowiec-Maczki pod funkcje dydaktyczne, podjęto decyzję o wykonaniu w obiekcie prac wyłącznie w zakresie stanu surowego zamkniętego – wyjaśnia Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP SA.

Politechnika Śląska nadal zainteresowana

Wspomniane funkcje dydaktyczne obiektu to Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Czy to oznacza, że uczelnia nie będzie w Sosnowcu kształcić specjalistów dla branży kolejowej?

– Politechnika Śląska nadal jest zainteresowana obecnością zarówno badawczą, jak i dydaktyczną w Sosnowcu-Maczkach – odpowiada Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Co ze studentami?

Studenci, którzy rozpoczęli studia na tym kierunku, mogą spać spokojnie. Decyzja dotycząca remontu obiektu w Sosnowcu nie ma wpływu na proces dydaktyczny prowadzony na Politechnice Śląskiej.

– Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej, które nie mogło rozpocząć działalności w Sosnowcu, zostało połączone z Wydziałem Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Na wydziale tym od roku prowadzony jest kierunek o nazwie transport kolejowy. W tej chwili rekrutujemy już drugi rocznik studentów. W ramach wydziału utworzono również Katedrę Transportu Kolejowego, która prowadzi badania naukowe w obszarze kolejnictwa. Jednocześnie zostało powołane Centrum Badań i Kształcenia Specjalistów Transportu Kolejowego, którego zadaniem jest prowadzenie studiów podyplomowych i kursów dokształcających oraz prowadzenie prac badawczo-rozwojowych na rzecz przemysłu kolejowego – uspokaja Paweł Doś.

PKP uspokaja

Czy zabytkowy dworzec zostanie kiedykolwiek wyremontowany? Przedstawiciele PKP twierdzą, że tak. Spółka nie rezygnuje bowiem z inwestycji.

– Wznowienie inwestycji będzie możliwe wraz z pozyskaniem podmiotu zainteresowanego wynajmem powierzchni w budynku oraz po wyborze nowego wykonawcy prac budowlanych. Jesteśmy otwarci na współpracę w tym zakresie – podkreśla Aleksandra Grzelak.

Miasto walczy o inwestycję

O zagospodarowaniu sosnowieckiego dworca i dokończeniu jego remontu cały czas starają się władze miasta.

– Rozmawiamy z PKP na temat zagospodarowania budynku dworca. Proponowaliśmy stworzenie w tym miejscu centrum szkolenia związanego z kolejnictwem. Podziękowano nam za tę propozycję. Mamy kolejną koncepcję, którą przekazaliśmy spółce. Chcielibyśmy stworzyć tam Muzeum Zagłębia. Byłoby to idealne miejsce. Czekamy teraz na odpowiedź – przekazał nam prezydent Arkadiusz Chęciński.

PRZECZYTAJ: Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego w centrum Sosnowca?

Prezydent liczy na PKP

Prezydent Sosnowca ma nadzieję, że PKP wywiąże się z zadania i remont dworca w Maczkach zakończy się pomyślnie.

– Jako miasto chcemy, aby inwestycja ta zakończyła się pozytywnie i szukamy rozwiązań, które doprowadziły do tego. Należy pamiętać, że jesteśmy tylko partnerem, który może proponować różne rozwiązania. Mam jednak nadzieję, że PKP wywiąże się z obietnicy i wyremontuje najstarszy polski dworzec – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Czy Artur Boruc i Andrzej Fonfara przejmą Zagłębie Sosnowiec?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...