We wtorek, 14 maja w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Grota Roweckiego 66 zaprezentowano pracownie dydaktyczne, które powstały w ramach przebudowy szkoły.

Zakończyła się przebudowa jednej z sosnowieckich szkół, w której znalazły się nowoczesne pracownie i warsztaty, które pozwolą kształcić specjalistów w poszczególnych zawodach. – W ramach inwestycji nadbudowano i przebudowano istniejącą infrastrukturę obiektu dydaktycznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Grota Roweckiego 66 w Sosnowcu na potrzeby warsztatów kształcenia zawodowego w branży gastronomicznej, hotelarskiej i ekonomiczno-reklamowej – mówi Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU.

Na parterze nowego skrzydła budynku powstała pracownia dla branży ekonomiczno-reklamowej wraz z całym węzłem sanitarnym i pomieszczeniami gospodarczymi. W tej części znajdują się nowoczesne komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz symulator giełdy papierów wartościowych. Znajduje się tu także maszyna do tworzenia koszulek reklamowych, drukarki i rzutnik. Dyrekcja planuje w przyszłości zakup drukarek 3D i sprzętu do realizacji spotów reklamowych.

CKZiU nowe pracownie - fot. UM Sosnowiec
CKZiU nowe pracownie – fot. UM Sosnowiec

Na pierwszym piętrze znajduje się mini hotel, o standardzie 5-gwiazdkowym, tak by uczniowie klas hotelarskich mogli w warunkach zbliżonych do rzeczywistości poznawać zasady funkcjonowania takich obiektów. Oprócz pokoi jest również recepcja.

Ważną częścią nowego pawilonu jest część gastronomiczna. Powstała kuchnia jest jedną z najlepiej wyposażonych szkolnych kuchni w Polsce, a nawet w Europie. Kompleks wyposażony jest m.in. w stanowisko cukiernicze, miejsce do przygotowywania zimnych i ciepłych przystanek,chłodnie czy kuchnię, która spełnia wymogi profesjonalnej kuchni.

CKZiU nowe pracownie - fot. UM Sosnowiec
CKZiU nowe pracownie – fot. UM Sosnowiec

– Sercem budynku jest cześć gastronomiczna. Oprócz kuchni wyposażonej w urządzenia, których mogą szkole pozazdrościć najlepsze restauracje, jest też całe zaplecze włącznie z chłodniami do przechowywania artykułów spożywczych oraz mięsa. Adepci sztuki cukierniczej też mają swoją przestrzeń, w której mogą szlifować swoje umiejętności – dodała dyrektor Czernik.

Pod wrażeniem bazy dydaktycznej był prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. – Jestem tutaj po raz pierwszy po zakończeniu prac i naprawdę całość robi spore wrażenie. Jestem przekonany, że dzięki warunkom, które stworzyliśmy w szkole uczniowie jeszcze chętniej będą chcieli wybrać właśnie naszą placówkę. Jestem dumny, że w naszym mieście udało nam się stworzyć miejsce, które jest prawdziwą wizytówkę jeśli chodzi o szkolenie zawodowe. Warunki do nauki zawodów są tutaj znakomite – podkreślał prezydent.

CKZiU nowe pracownie - fot. UM Sosnowiec
CKZiU nowe pracownie – fot. UM Sosnowiec

Prace pochłonęły w sumie prawie 6 mln zł, z czego 3,3 mln zł to dofinansowanie unijne. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej Regionalnego Programy Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 „Nadbudowa i przebudowa budynku dydaktycznego CKZiU, zlokalizowanego przy ulicy Grota-Roweckiego 66 w Sosnowcu” powiązanego z projektem „Edukacja krokiem do sukcesu zawodowego.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania bazy, które na pewno w innych ośrodkach będą nam zazdrościć. Dzięki takiej bazie nasi młodzi uczniowie będą mogli się kształcić w doskonałych warunkach, a to na pewno pozwoli im odnaleźć się na rynku pracy, który cały czas ewaluuje. Mając takie zaplecze będziemy mogli ściągnąć do szkoły uczniów nie tylko z Sosnowca, ale także z innych miast. Mamy w ręku naprawdę mocną kartę przetargową – podkreśliła Elżbieta Czernik.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele sosnowieckiego magistratu, kuchnia będzie wykorzystywana podczas nauki, ale także do obsługi miejskich wydarzeń oraz organizacji specjalnych wydarzeń.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here