Sosnowieccy policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę znieważenia obywatelki Chin. Według pokrzywdzonej mężczyzna obrażał ją i obarczał winą za epidemię koronawirusa.

Kilka dni temu do Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu zgłosiła się obywatelka Chin, mieszkająca i pracująca w Polsce. Kobieta poinformowała policjantów, że na jednej z ulic dzielnicy Pogoń, w okolicy przystanku autobusowego Klub Kiepury, została znieważona przez młodego mężczyznę.

Najpierw idący w trzyosobowej grupie mężczyzna kierował pod jej adresem słowa niecenzuralne, a następnie wykonał obraźliwy gest, obnażając częściowo swoje pośladki. Kobieta, która mieszka i pracuje w Polsce, na Uniwersytecie Śląskim, zarejestrowała fragment zdarzenia telefonem komórkowym.

– Według relacji zgłaszającej atak miał podłoże narodowościowe – została znieważona z uwagi na swoje pochodzenie – mówi podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Agresorzy nie pozwalali jej przejść, krzyczeli „koronawirus”, „China”. Napadnięta była przerażona, płakała, trzęsła się cała. – Nie czuję się tutaj bezpieczna! Chcieli mnie wystraszyć, żebym bała się tu mieszkać. Żebym bała się wyjść z domu, bo spotykam się z tym każdego dnia. Nie czuję się tu bezpiecznie jako kobieta chińskiego pochodzenia Niech mi ktoś pomoże! – apelowała w filmie zamieszczonym w internecie. – Chciałam ich nagrać żeby pokazać kim są. Przecież to czyiś bracia, są czyimiś synami, mieszkają tutaj, w Sosnowcu – dodała.

Policjanci rozpoczęli od zgromadzenia pełnego materiału dowodowego, który umożliwił kwalifikację prawną tego czynu i wyjaśnienie wszystkich jego okoliczności. Już następnego dnia zatrzymano pierwszego z grupy mężczyzn, którego po przesłuchaniu i ustaleniu okoliczności zajścia zwolniono.

Policjanci szybko dotarli do sprawcy, 27-letni mieszkaniec Sosnowca został zatrzymany. Odpowie on za znieważenie kobiety z uwagi na jej pochodzenie. Za przestępstwo to grozi mu kara nawet 3 lat więzienia.

Obaj zatrzymani zostali także ukarani 500-złotowym mandatem za poruszanie się po mieście w grupie trzyosobowej, pomimo ograniczenia obowiązującego z uwagi na epidemię COVID-19. Wobec trzeciego z nich również toczy się postępowanie w sprawie o to wykroczenie.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

 1. Bóg żąda od nas miłości i poszanowania pokazuje nam jak mali jesteśmy w obliczu zagrożenia życia
  Takie chwasty z naszego życia musimy wyrwać my. Inaczej zginiemy wszyscy.

 2. Ale wstyd! Jeśli Pani to przeczyta, to proszę wiedzieć (chociaż może być ciężko w to uwierzyć), że nie wszyscy Polacy są takimi ksenofobami i rasistami. Przede wszystkim jednak idiotami, bo oni nie potrafiliby zapewne odpowiedzieć na pytanie, jakie miasto jest stolicą Chin i cokolwiek powiedzieć więcej o Pani Kraju. Nie mogę przepraszać za wszystkich, ale jako mieszkaniec Sosnowca, w swoim imieniu, chcę Panią przeprosić. Jest mi naprawdę przykro, że została Pani zaatakowana, znieważona i zniszczono Pani poczucie bezpieczeństwa w moim rodzinnym mieście. Ja, chodząc nawet nocą po chińskich miastach, nigdy tego nie doświadczyłem. Niestety, polityka straszenia i niechęci do wszystkiego, co chociaż trochę inne od lansowanego modelu Polaka – Janusza i budowania wrażenia, że Polska jest wyjątkową twierdzą, otoczoną wrogami, musi dawać plony. Mam tylko nadzieję, że spotka Pani tutaj obok siebie ludzi, którzy pozwolą Pani przywrócić spokój.

 3. Elektorat panującej władzy się nudzi: stadion niegotowy, „meczuf” niet…
  Tak, to właśnie im fundujemy stadionik, za który będziemy płacić już w dobie kryzysu – tak się kończy demokracja, gdy ludzie mają gdzieś wybory…

  • Dlatego epidemia ma jeden plus. Spowoduje taki kryzys, wzrost bezrobocia i inflacji że w najbliższych wyborach PiS nie ma szans na zwycięstwo. Trzeba było wirusa by uzurpatora odsunąć od władzy. Skończy się przepychanie wygodnych ustaw w nocnych głosowaniach.

 4. Ja jako mieszkanie Pogoni często bywający w Chinach również mogę tylko przeprosić Panią że coś takiego spotyka Chińczyka w Polsce. Bywając w Pani rodzinnym kraju nigdy nie dano mi odczuć jakiegokolwiek zagrożenia czy formy rasizmu, a wręcz przeciwnie zawsze czuję że mam u was jako biały nie znający do końca waszej kultury pewne fory. Ludzie zazwyczaj są uśmiechnięci i pomocni.
  Ale zauważyłem tez że jest Pani bardziej odważna niż te 3 patole idąc za nimi i ich filmując. 🙂

 5. Wiele osób jak Pani tu przyjeżdża do pracy i na studia, ciężko pracując na przyszłość. Wstyd za takiego bezwartościowego śmiecia z Pogoni. Też mieszkam od lat na Pogoni i wiem że meneli, żuli i debili tu nie brakuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here