Dzięki inicjatywie Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego w żłobkach i przedszkolach w naszym regionie pojawiły się tablice do monitorowania jakości powietrza. W tym roku aktywiści apelują do urzędników o zakup oczyszczaczy powietrza dla każdej z placówek.

Dzięki tablicom monitorującym jakość powietrza, personel przedszkoli i żłobków, wie kiedy dzieci mogą wychodzić na zewnątrz.

– Zachęcamy do korzystania z wskazań monitoringu stanu powietrza i organizowaniu wyjść dzieci tak, by uniknąć narażania dzieci na niebezpieczeństwo związane z przebywaniem na zewnątrz kiedy przekroczona jest bezpieczna dla zdrowia norma szkodliwego pyłu zawieszonego PM10. którego średniodobowe stężenie nie powinno przekraczać 50 μg/m3 – mówią aktywiści.

Członkowie Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego zaapelowali także do radnych o zarezerwowanie w budżecie każdego z zagłębiowskich miast na rok 2018 środków finansowych na zakup oczyszczaczy powietrza do wszystkich żłobków i przedszkoli.

– Dzieci w miesiącach zimowych nie powinny wychodzić na dwór, a jakość powietrza w salach żłobkowych i przedszkolnych jest niewiele lepsza niż na zewnątrz. Są to stężenia niższe niż występujące na zewnątrz, natomiast i tak są to parametry przekraczające normy, a tym samym nadal szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w szczególności dla najmłodszych. Dzieci często przebywają w tych placówkach nawet po 8-9 godzin dziennie, więc taka dawka lepszego jakościowo powietrza powinna przełożyć się na mniejszą częstotliwość chorowania, ataków kaszlu, styczności z bakteriami, alergenami – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego

Ta inicjatywa nie rozwiąże problemu smogu w regionie Zagłębia Dąbrowskiego, ale jak twierdzą aktywiści, może pomóc najmłodszym, którzy są najbardziej narażeni na jego szkodliwe działanie.

Czytaj także: W przedszkolach będzie zdrowsze i czystsze powietrze

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. sranie w banie …. Pawlak sprzedał Polskę i teraz płacimy za gaz jak za zboże, gdyby cena gazu była normalna to ludzie sami wybrali by to źródło, czyste, łatwiejsze w sterowaniu same plusy, czemu tego AKTYWIŚCI nie poruszają ? dla kogo pracują ?

    • Pracują dla siebie i swoich bliskich, by móc żyć w dobrych warunkach środowiskowych. Móc cieszyć się zdrowiem. Apelujemy do mieszkańców o korzystanie z dofinansowań i wymianę systemów grzewczych na te, które są przyjazne środowisku. Nie mamy wpływu na cenę gazu…o tym decyduje rząd. Obywatele mogą jedynie dążyć poprzez działania do tego by poprawa jakości powietrza w Polsce nastąpiła szybciej, a to wiąże się z wielokierunkowymi działaniami. Ola- działacz społeczny z Sosnowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here