Koncert muzyki żydowskiej, zapalanie świec i niezwykły klimat przedwojennego Będzina. W Cafe Jerozlima świętowano Chanukę.

W niedzielę, 10 grudnia w będzińskiej kawiarni Cafe Jerozlima zabrzmiała po raz kolejny muzyka żydowska, tym razem z okazji Chanuki, czyli trwającego osiem dni radosnego święto świateł i cudów. W tym czasie religijni Żydzi codziennie zapalają dodatkową świecę na chanukowym świeczniku – chanukiji.

W kawiarni, w której oprócz kawy i ciastka w rachunek jest także wliczona podróż w czasie – do przedwojennego Będzina, wystąpili Paulina i Szymon Stateczni. Muzycy zaprezentowali m.in. nagrania z płyty Psalmy, na której znalazły się utwory pieśniarzy izraelskich w ich autorskich aranżacjach, śpiewane w języku hebrajskim i instrumentalną muzykę tradycyjną.

Koncert chanukowy w Cafe Jerozolima - fot. AR
Koncert chanukowy w Cafe Jerozolima – fot. AR

Paulina i Szymon Stateczni są absolwentami Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu.

Paulina – pianistka, akompaniator, pedagog. Przez wiele lat związana była z placówkami muzycznymi w charakterze akompaniatora i wykładowcy przedmiotów muzycznych. Jest częścią kadry Centrum Szkolenia Muzyków i Liderów Uwielbienia Misji CSM. Współtworzy z innymi artystami projekty z muzyka klasyczną, filmową oraz żydowską.

Szymon – skrzypek, altowiolista, pedagog. Prowadzi własną działalność edukacyjną, naucza gry na skrzypcach, jako muzyk studyjny ma na swoim koncie nagrania w projektach innych zespołów m.in. TGD, Deus Meus, Zespół Przejazdem, Via Vita.

W 2015 roku ukazała się ich płyta „Psalmy”, dwa lata później wydali kolejny album „Psalmy 2”, który jest kontynuacją pierwszej płyty.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here