Z dużym opóźnieniem ruszyły prace przy Bulwarze Czarnej Przemszy. Prace mają zakończyć się 17 października.

Ruszyły długo wyczekiwane prace na Bulwarze Czarnej Przemszy w Sosnowcu, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. – Wreszcie, bo dopiero teraz kilka tysięcy mieszkańców Sosnowca, którzy zaufali mi w 2016 roku i zagłosowali na ten projekt zobaczy, że warto było głosować – mówi Dariusz Jurek, pomysłodawca projektu.

Problemy z realizacją inwestycji rozpoczęły się już w kwietniu, po tym, jak katowicka firma wycofała się z podpisania umowy na realizację zadania. Wówczas pracami zająć się miał MZUK. Ostatecznie jednak miejski zakład zajął się jedynie rozbiórką nawierzchni chodników na bulwarze. Dalsze prace miały zostać poprowadzone przez wyłonioną w przetargu firmę, posiadającą specjalistyczny sprzęt.

Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy - fot. Dariusz Jurek
Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy – fot. Dariusz Jurek

Niestety oferta, która wpłynęła okazała się przewyższać kwotę, jaką miejska spółka chce przeznaczyć na ten cel o 100 tys. złotych. Dalsze prace zostały wstrzymane ze względu na brak pieniędzy. Po tym falstarcie, prezydent Arkadiusz Chęciński zdecydował się dołożyć brakujące środki. Dzięki tej decyzji możliwe było wznowienie prac.

Obecnie, na odcinku od ulicy Wawel do ulicy Warneńczyka układany jest krawężnik. Wkrótce powstanie tu ścieżka rowerowa oraz alejka spacerowa. Dodatkowo wzdłuż rzeki ustawione będą ławki, a także przewijaki dla rodziców z dziećmi. Ponadto wybudowane zostaną punkty rekreacyjne wyposażone w stojaki rowerowe oraz stoliki.

Jeszcze w tym roku ma być zrobiony pierwszy fragment bulwaru, od ulicy Wawel do 1 Maja. Wykonawca deklaruje, że prace zakończą się jeszcze w tym miesiącu.

Według zapewnień prezydenta miasta, brakujący fragment, od ulicy 1 Maja do ulicy Przyjaciół Żołnierza ma być wykonany w przyszłym roku. – Warto było głosować na Bulwar Czarnej Przemszy rok temu, warto głosować także w tym roku – podkreśla Dariusz Jurek.

PRZECZYTAJ: Trwa internetowe głosowanie w budżecie obywatelskim 

Pomimo sporych opóźnień związanych z realizacją projektu, jego pomysłodawca nie poddaje się i złożył kolejne propozycje w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy do 16 października mogą głosować na projekt „Bulwar Czarnej Przemszy na Środulce – droga rowerowo – piesza wzdłuż brzegu Czarnej Przemszy” w IV strefie konsultacyjnej (Środula) oraz projekt „Łącznik Bulwaru Czarnej Przemszy z Bulwarem Brynicy” w VI strefie konsultacyjnej (Centrum).

Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy - fot. Dariusz Jurek
Modernizacja Bulwaru Czarnej Przemszy – fot. Dariusz Jurek

Dzięki tegorocznym projektom możliwa byłaby realizacja projektu na odcinku od ul. Rybnej do ul. Chemicznej oraz na odcinku od kładki w Parku Harcerskim do końca ogródków działkowych wzdłuż rzeki Czarnej Przemszy.

– Ubiegłoroczna wygrana była naszym wspólnym sukcesem, który możemy powtórzyć w tym roku. Dlatego proszę o wasze głosy, bo tak naprawdę projekt „Bulwar Czarnej Przemszy” będzie skończony dopiero wtedy, gdy pieszo lub na rowerze dostaniemy się z centrum miasta na Trójkąt Trzech Cesarzy lub w drugą stronę, do Będzina i dalej, nad Pogorię w Dąbrowie Górniczej – podkreśla Dariusz Jurek.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

 1. Głos oddany jak co roku tym razem na odcinek Rybna (środulka)
  Jeśli by się udało tak pociągnąć trasę faktycznie od T3C do Będzina pod zamek to byłoby rewelacyjnie dla mieszkańców. Trzymam kciuki za projekt.

  • Również oddałem głos na odcinek na Środuli. To naprawdę będzie świetna sprawa jeżeli uda się zrobić cały Bulwar Czarnej Przemszy. Zachęcam wszystkich do głoswania na ten projekt, niech powstanie naprawdę coś wielkiego, a nie tylko kolejne siłownie pod chmurką.

 2. głos oddany z całej rodziny: 2 x bulwary środula , 1 x bulwary centrum, zaangażujcie swoje rodziny i dzielcie głosy na pół, jeśli wygrają oba projekty to będzie mega sukces i nakreśli włodarzom miasta czego tak naprawdę mieszkań oczekują i czego się wręcz domagają

 3. Najpierw to zrobili by coś żeby ta Przemsza przestała śmierdzieć! Żadna mi przyjemność spacerować lub jeździć rowerem po wyremontowanym bulwarze w smrodzie!

  • Od czegoś trzeba zacząć. Oczyszczenie rzeki to zadanie na lata i nie zależy tylko od Sosnowca, bo przecież taka woda już do nas trafia. Za PRL, gdy mieszkało tutaj więcej ludzi, oczyszczalnie musiały ogarniać ogromne ilości ścieków. Dziś ścieków komunalnych jest mniej, przemysłowych jeszcze mniej, a mimo to jakość wody w rzece poprawia się bardzo wolno. Może to wina starych technologii w oczyszczalniach, a co bardziej prawdopodobne, nielegalnych zrzutów ścieków do rzeki. Gdyby ktoś to dokładniej kontrolował to rzeka oczyściłaby się sama.
   Mimo wszystko polecam głosowanie na projekt Bulwarów Czarnej Przemszy. Gdy okolice rzeki będą „odremontowane” to presja mieszkańców na władze, aby wreszcie coś zrobić z jakością wody będzie większa i w końcu coś się ruszy w tym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here