Szumnie zapowiadany projekt, który chętnie popierali mieszkańcy miasta podczas budżetu obywatelskiego staje się zmorą zarówno pomysłodawcy, jak i miejskich urzędników.

Bulwar Czarnej Przemszy to zwycięzca sosnowieckiej edycji Budżetu Obywatelskiego z 2016 roku. Niestety, od samego początku wykonawcy projektu napotykali wiele problemów. Prace związane z realizacją zadania ciągną się, aż do teraz.

W czasie tegorocznych wakacji mieszkańcy, po wielu miesiącach, doczekali się czterech ławek, nowego oświetlenia i elementów małej architektury. Niestety, zabrakło obiecanych przewijaków, na których zależało spacerującym i aktywnie spędzającym czas rodzicom.

A to nie jedyne braki, jaki zauważają mieszkańcy, jak i pomysłodawca projektu rewitalizacji Bulwaru Czarnej Przemszy Dariusz Jurek. Istotną zmianą, jaka zaszła w projekcie jest wykonanie wspólnego ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 3 metrów na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Ostrogórskiej.

– Ciąg będzie wykonany z nawierzchni organicznej z kruszywa mineralnego, czyli takiego, które jest utwardzone, gładkie, nie sypie się i nie wylatuje spod kół. Wybór jest podyktowany zarówno wskazaniami konserwatora, który ma pod opieką odcinek bulwaru przebiegający przez park obok sądu, jak i samym terenem – tłumaczy Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca. – W sumie miasto na odcinek Bulwaru Czarnej Przemszy od ul. Parkowej do ul. Ostrogórskiej wyda ok 3,5 mln zł zamiast planowanych 920 tys. złotych – dodaje.

Z takim rozwiązaniem nie zgadza się pomysłodawca projektu. – To, trzeba przyznać ze smutkiem, ewidentna kpina z woli i decyzji tysięcy mieszkańców Sosnowca, którzy jednoznacznie głosowali za tym, aby na brzegu rzeki powstała pełnoprawna droga rowerowa. To, z czym mamy obecnie do czynienia w Sosnowcu, to pełne arogancji, samowolne urzędnicze złamanie zasad Budżetu Obywatelskiego – podkreśla Dariusz Jurek.

Początek tej wojny słownej oznacza, że mieszkańcy szybko nie doczekają się pełnej modernizacji Bulwaru Czarnej Przemszy. Czy w ogóle istnieje jeszcze sens istnienia budżetu obywatelskiego, gdy w projektach wprowadzane są tak znaczące zmiany?

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. „to pełne arogancji, samowolne urzędnicze złamanie zasad Budżetu Obywatelskiego” – podkreśla Dariusz Jurek.

  Panie Jurek, powiem coś panu. Na Środuli wygrał projekt budowy przeciwpożarowej drogi dojazdowej do bloku położonego przy ulicy Wybickiego wraz z placem manewrowym.
  Drogę zbudowano, plac manewrowy zbudowano, ładnie oświetlono, ale nigdzie nie ma tabliczki, że jest to droga pożarowa. Gdyby wybuchł pożar straż pożarna nawet tam nie dojedzie bo na poboczu i placu manewrowym stoją wszędzie prywatne samochody.
  Tak to się robi w budżecie obywatelskim. Szumnie zapowiedziany projekt, a tak naprawdę chodziło o osiedlowy parking pod samą klatką schodową, dla tych co 100 metrów nie mogą przejść od auta do domu.

  • A co to ma wspólnego z powyższym tematem? Czy ktos ukrywał, ze ta ścieżka rowerowa ma być ścieżką rowerową? A może to ma być ścieżka rowerowa dla tych którym nie chce się jechać inna drogą do domu?
   Powiedzmy to sobie wprost, Chęciński po raz kolejny, ze normalna dla niego bezczelnością, pokazał ludziom środkowy palec. Nie potrafią wybudować kilku metrów ścieżki a za stadion się biorą.

 2. Szkoda, że nie można tego dociągnąć w takiej formie do „kół” na Ostrogórskiej 🙁
  Robi wrażenie normalności!
  Bo kamyczki już są – fragment za Naftową :/ zarasta badziewiem i jest tak wąsko, że nie wiadomo kiedy wpadnie się na kogoś w krzakach :/
  A drogi rowerowe wzdłuż naszych rzek i rzeczek to fajna sprawa – jeden z niewielu atutów miasta! Oczywiście muszę gdzieś prowadzić…
  Z „Trójkąta” Białą Przemszą na Maczki i do Sławkowa
  Z Sielca Czarną Przemszą do Będzina i na Pogorie
  Brynicą zdałoby się do Czeladzi…

 3. „Wybór jest podyktowany zarówno wskazaniami konserwatora, który ma pod opieką odcinek bulwaru przebiegający przez park obok sądu, jak i samym terenem”
  Czy ktos mi powie w końcu gdzie tam jest park? Przy sądzie jest zaniedbany trawnik z kilkoma drzewkami. Dalej jest jakaś dzicz gdzie pośród drzew stoi siłowania z hodowlą drobiu w ogródku. Gdzie tam jest k… park którym się opiekuje ten konserwator?

 4. Taka przerwana inwestycja wysypanymi kamykami to pikuś!
  Wyremontowana Modrzejowska – okolice fontanny, żabki – codziennie po 15.00 stadko ulungów albo spożywa coś w butelkach, albo już po spożyciu zalega wygodne, nowe ławki!
  Patelnia koło Kiepury codziennie to samo jak wyżej!!
  Czy tego menelestwa nie da się pałami na dupę oduczyć zalegania publicznego?!

  PS
  Mam wrażenie, że mają miejscówki w opustoszałym pogotowiu na Czarnej – czemu nic się tam nie dzieje?
  i na pewno urzędują w kanale ciepłowniczym w okolicy przystanku „Małe Zagórze”

  • to całe menelstwo jest lokowane przez MZZL w centrum Sosnowca w lokalach komunalnych, taka polityka……..i najlepsze że to my z podatków płacimy na ich sanatorium

 5. Bulwary na Przemszą…
  Jakiś debil sobie zamarzył, przyśniło się …
  Sosnowiec i bulwary, no kosmos. Kto tam ma miło czas spędzać? Menele chyba tylko.
  Przepięknie sobie usiąść na tych pierwszych ławkach od ślimaka, odstawiając rower na stojak i zerkając przez te chaszcze na LO Plater. Chęciński odwaliłeś kawał dobrej roboty. Siadaj tam i wąchaj zapachy z Przemszy. Weź też wędkę,jest szansa coś złowić. Może złota rybka spełni życzenia o ZPS.

  • Ty chyba głupi jesteś.
   Jakie zapachy z Przemszy
   Od bulwarów to wara…….won
   One mają powstać i nie tylko nad czarna, ale i białą i brynicą też.

 6. Koniec lata się zbliża, UM niech już myśli o tym syfiastym lodowisku pod oknami za złotówkę.
  Pomysły prymitywów dla prymitywów. Strasznie mi żal, że to miasto jest zarządzane przez palantów.
  Cudownie rozświetlone miasto przez nowe ledowe lampy Chęcińskiego.

 7. Ciekawe. Przetarg na budowę drugiego odcinka Bulwaru został unieważniony, a tu nagle miasto go wykona… Planowano ponad 900 tyś. przeznaczyć na ten cel, a w BIP w przetargu jest informacja o 678 tyś.
  Ktoś tu jest kłamczuszkiem….
  Nie wspominając, że oferta na wykonanie 1,5 km chodnika za ~3,5 mln złotych to przesada.
  Podobny odcinek na Blachnickiego kosztował tyle samo, a wybudowano chodnik z dwóch stron, drogę rowerową, wyremontowano drogę, oświetlenie….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here