48 projektów zostanie zrealizowanych w ramach czwartej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wartość wybranych projektów opiewa na 8 mln zł. Frekwencja była mniejsza niż w ubiegłym roku.

W poniedziałek, 19 grudnia przedstawiono wyniki głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku pod głosowanie, w 35 dzielnicach, trafiły łącznie 122 projekty, z których do realizacji wybrano 48.

Najwięcej punktów zdobył projekt „Park rekreacji i wypoczynku przy ul. Grabocińskiej w Strzemieszycach Wielkich”. Zagłosowało na niego 1070 osób.

– W głosowaniu wzięło udział 23 138 osób. Większość – 16 803 osoby, zrobiła to w sposób tradycyjny, wypełniając papierową kartę. 6 335 głosujących zdecydowało się na drogę elektroniczną – informuje dąbrowski magistrat.

Duży podziw budzi frekwencja w Okradzionowie, gdzie zagłosowało 93 procent mieszkańców, a także w Kuźniczce Nowej – 90 procent. Zgodnie z zasadami budżetu, największe zaangażowanie mieszkańców premiowane jest realizacją dodatkowego projektu. Frekwencja w całym mieście wyniosła 23 procent. Dla porównania w ubiegłym roku wynosiła 25,15 procent.

Liderem przedsięwzięć, które wskazali mieszkańcy, okazały się inwestycje drogowe. W 2017 roku powstanie ich 27. Wysokie noty zebrały też place zabaw, boiska oraz doposażenia bibliotek i świetlic. Zostanie zrealizowanych po siedem takich zadań.

– Tegoroczna edycja pokazuje, że dąbrowianie chcą i przede wszystkim potrafią rozmawiać. Doskonałym tego przykładem jest fakt, że w dziesięciu dzielnicach mieszkańcy porozumieli się i wybrali projekty dla nich najważniejsze. Dzięki rozmowom, spotkaniom i kompromisom udało się zaprezentować projekty, bardzo przemyślane, będące odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych. To spowodowało, że samo głosowanie stało się formalnością – mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W czasie ogłoszenia wyników zaprezentowany został także nowy model budżetu, który będzie obowiązywał w 2017 roku.

– Ta potrzeba dialogu jest bardzo silnie widoczna, dlatego już we wrześniu powołałem zespół złożony z liderów dzielnicowych, osób zaangażowanych od samego początku w proces partycypacji, który biorąc pod uwagę zmieniające się oczekiwania i tendencje opracował nowy model Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Projekt jest obecnie analizowany przez radców prawnych. Mam nadzieję, że jeszcze w styczniu oddany zostanie do szerokiej konsultacji mieszkańcom Dąbrowy Górniczej – dodaje.

Kliknij by zobaczyć listę zwycięskich projektów.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here