Tegoroczne obchody Bożego Ciała będą inne niż zwykle. Z powodu epidemii w wielu diecezjach nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów.

Boże Ciało to potoczna nazwa kościelnej Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w której trakcie katolicy oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Centralnym punktem obchodów uroczystości Bożego Ciała w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna. Tegoroczne obchody będą jednak inne.

Zgodnie z obecnymi zaleceniami sanitarnymi, nie można organizować zgromadzeń powyżej 150 osób oraz trzeba zachować dystans przynajmniej dwóch metrów między osobami lub mieć zasłonięte usta i nos. Dlatego w wielu diecezjach nie obędą się tradycyjne procesje ulicami miejscowości, ale skromne wokół kościołów. W związku z epidemią, kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od poszczególnych diecezji.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu, zaapelował o konsekwentne stosowanie się do zasad i o dołożenie wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice wiary. Odniósł się także do sposobu udzielania komunii świętej.

– Zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust – napisał abp Gądecki.