W piątek, 19 czerwca Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Bon ma być wsparciem dla polskich rodzin, które otrzymają 500 zł na każde dziecko na wakacje albo ferie w kraju.

Polskie rodziny, w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19, dostaną dodatkowe wsparcie. Otrzymają bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko na wakacje albo ferie w kraju. A jeżeli mają dziecko z niepełnosprawnością – dodatkowo 500 zł – takie będą efekty projektu ustawy, który złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Za ustawą głosowało w piątek w Sejmie 424 posłów, przeciw było 16, a wstrzymało się 12. Ustawa trafi do Senatu. Program ma ruszyć jeszcze w te wakacje. Bon będzie jednorazowy i nie będzie go można zamienić na gotówkę, lecz jedynie wykorzystać do opłacenia kolonii, obozów, wycieczek czy innych form wypoczynku dzieci.

To realizacja zapowiedzi głowy państwa dotyczącej wsparcia polskich rodzin i polskiej branży turystycznej w związku z epidemią koronawirusa. – Bon turystyczny jest pomocą dla polskich rodzin i polskiej turystyki. Jest kierowany do wszystkich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku programu 500 plus – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Bonem będzie można opłacić np.: pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym. Będzie można z niego skorzystać do marca 2022 roku. – Dajemy możliwość skorzystania z bonu do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 roku – dodaje Emilewicz.

Jak otrzymać bon?

Wszystkie formalności można będzie załatwić wyłącznie przez internet. Aktywacja bonu odbędzie się po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.

Osoby uprawnione po zalogowaniu się w systemie teleinformatycznym będą musiały potwierdzić bądź zaktualizować dane. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do otrzymania bonu. Program obejmuje tylko wyjazdy krajowe.

Warto podkreślić, że pierwotnie mówiono o bonach wakacyjnych w wysokości 1000 zł dla osób na umowie o pracę i o odpowiednich zarobkach. Projekt jednak trafił do kosza, a zastąpiono go pomysłem dopłat na wyjazdy dla dzieci, który przyznany ma zostać większej grupie osób.

Skomentuj przez Facebook

18 KOMENTARZE

 1. Ta firma co przeprowadza naprawy gwarancyjne w obrębię przystanków przy 3Maja w centrum S-ca to chyba jakiś matrix! Przystanki zablokowane od kilku dni, nic się nie dzieje poza zdjęciem paru kostek przy DT Centrum! Tak to miało wyglądać? Pół roku im braknie na to!

   • Jak to dlaczego? Pieniądze na bon nie biorą się znikąd. To wszystko z podatków Polaków. Osoby młode, bezdzietne, takie które odchowały swoje dzieci, emeryci nic z tego bonu nie mają. Już wystarczy, że sponsorują innym 500+, teraz jeszcze ten bon, a za rok pewnie jeszcze coś. Ile można?
    Mimo tego dzieci w Polsce więcej się nie rodzi, a program jest typową kiełbasą wyborczą, która ma na celu zachęcić Polaków do głosowania na PiS. Koszty tego bonu, wyjdą dopiero po wyborach. Rząd zamiast obniżać podatki, na czym skorzystaliby wszyscy, podatki będzie musiał podnieść, aby sfinansować bon turystyczny i inne socjale. Ludzie są już wkurzeni, że muszą zapierdzielać na kogoś innego, zwłaszcza widoczne to jest teraz, bo pierwotnie bon miał być dla każdego, a tu nagle zonk i dostaną go tylko wybrańcy, którzy mają dzieci. To przechyliło szalę i zobaczycie, że te nastroje ujawnią się przy urnach wyborczych.

 2. Świetnie, czyli znowu – nie mając dzieci będę innym fundować wakacje, tak jak już funduje 500 + ? Dlaczego parom bezdzietnym nic nikt nie da? Znowu dzielimy społeczeństwo na lepsze i gorsze? świetne pomysły… Może by tak tym razem zrobić coś dla każdego? Nie tylko dla emerytów albo rodzin z dwójką dzieci lub bonem wakacyjnym na każde dziecko? Pozostali obywatele są zupełnie ignorowani , ale tak – my musimy tylko zarabiać na to żeby oni mogli rozdawać

  • Tak to właśnie wygląda. Osoby które mają dzieci dostają 500+, gdy odbierają pieniądze nie myślą skąd się wzięły. Prezes Kaczyński daje no to się bierze. Teraz prezes znowu dał, a ktoś na to musi przecież zapracować. Za dużo tego rozdawania się zrobiło i trzeba w końcu powiedzieć dość.

   • Ja mam dwoje dzieci i pracuje. Zamiast tych wszystkich pieprzonych plusow wolałabym niższe ceny w sklepach. tak, pobieram 500+ , ale myślę takze o tych, którzy nie mają dzieci i niestety na takie rozdawnictwo państwa niestety musi pracować. ja też na to pracuję. pozdrawiam

  • Pozostali obywatele powinni miec głos wyrażenia swojej opinii poprzez stanowisko jednej czy drugiej partii opozycyjnej (no cóż jest nas mniej, którzy nic nie dostali).
   I teraz najlepsze, z tego co się orientuje jedynie Konfederacje mowi stanowcze dość (Platforma niby tak niby nie – sami nie wiedzą) – i to teraz powinno nam uświadomość w jakiej czarnej dupie są Ci co żyją bez dzieci (nie koniecznie z własnego wyboru)..łączę się z wami w bólu..

 3. Tak jeden z komentujących pisze pieniądze nie biorą się znikąd. Zwyczajnie ukrucono złodziejstwo podatkowe i oddano na różne programy społeczne.

  • Chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. To jest mit który ma usprawiedliwić kupowanie głosów wyborców. Polacy to jedni z największych kombinatorów i cwaniaków na świecie. Myślisz, że jakiś tam PiS powstrzymał Polaków przed robieniem interesów w szarej strefie? Nie ma takiej siły politycznej która to ukróci, zawsze będą ludzie którzy kradną, są nieuczciwi, nie płacą podatków.

   • Uważam że wiem co piszę. Przykładowo dziś 25-06-2020 media podały informację że zatrzymano 8 osób które naraziły skarb państwa na 1,3 miliarda strat . Zabezpieczono mienie na150 milionów. 1,3 miliarda to 2,6 miliona bonów wakacyjnych. Widać co potrafią”krawaciki”.Jeszcze dodatkowa informacja mózg mam poprawnie okablowany.

 4. przecież wszyscy pracujący płacą podatki, gdy nie było 500+ nie płaciliście podatków??czy w związku z 500+ podnieśli wam podatki? chyba obniżyli z 19% na 18%, VAT podniosła wspaniała partia PO

 5. Mam dwójkę dziieci ale niech pisiarczyki sobie wsadzą 500+, 300+ bon i inne niszczące pracujących dodatki w dupee. Wcześniej można było odłożyć zaplanować a teraz coraz gorzej tylko darmozjadzi i nieroby s Mam 35lat pracy fizycznej polityka pis jest krzywdząca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here