W czwartek, 18 maja w Dąbrowie Górniczej miało miejsce kontrolowane zderzenie pojazdu szynowego z samochodem osobowym. Wszystko w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”, której zadaniem jest ograniczenie liczby wypadków na przejazdach kolejowych.

Wszyscy zainteresowani tematyką bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, mogli nareszcie poczuć się jak w raju. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowały symulację zderzenia na przejeździe kolejowo-drogowym.

Jak wynika z policyjnych statystyk, maleje liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niestety wypadki na przejazdach oraz z udziałem osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych to ok. 75 proc. wszystkich zdarzeń na torach. Ponadto poza tragedią ludzi są straty materialne, angażowanie służb ratunkowych, przerwy w ruchu pociągów i utrudnienia dla pasażerów.

Bezpieczny przejazd - fot. MC

Pomimo, że liczba tego typu zdarzeń zmalała o 1/3 w porównaniu z latami ubiegłymi, to wciąż aż 98 proc. kolizji to skutek ignorowania znaków drogowych, czerwonych świateł i omijania rogatek. Kierowcy nie respektują ustalonych zasad.

By ograniczyć negatywne zachowania, PKP Polskie Linie Kolejowe od 2005 roku prowadzi Kampanię Bezpieczny Przejazd. Tegoroczna, XII edycja skierowana jest do kierowców, instruktorów oraz pieszych, ludzi w różnym wieku.

– Kampania Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko” to apel do kierowców o właściwe zachowanie na przejazdach. To jedna z inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych dla zwiększenia bezpieczeństwa na kolei – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych. – Dzięki inicjatywom PLK wzrasta poziom bezpieczeństwa na kolei. Chcemy, by kierowcy też mieli istotny udział w tym procesie – dodaje.

Wśród stałych i całorocznych działań, prowadzonych w ramach Bezpiecznego przejazdu organizowane są m.in. symulacje wypadków, podczas których widać jak jadący z niewielką prędkością pociąg uderza w samochód osobowy, a siła uderzenia jest na tyle duża, że zanim pociąg jest w stanie wyhamować, toczy samochód przed sobą jeszcze kilkanaście metrów.

Na szczęście w samochodzie były jedynie manekiny. Niejednokrotnie jednak takie rzeczy dzieją się w rzeczywistości, a w pojazdach są ludzie, którym często nie udaje się przeżyć takiego zderzenia lub pozostają kalekami do końca życia. W akcji udział wzięły wszystkie służby ratunkowe.

Wydarzenie cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz sympatyków zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Była to dla nich zarówno ciekawa atrakcja, ale także cenna nauka na przyszłość.

W tym roku zorganizowano także prelekcje dla instruktorów nauki jazdy. – Każdy, zarówno kierowca, jak i pieszy powinien mieć nie tylko wiedzę dotyczącą przepisów m. in. na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także świadomość, że ich przestrzeganie to dowód odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych – mówi Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta poznawczo-behawioralny.

Do końca roku, w ramach XII edycji kampanii przeprowadzane będą debaty i konferencje o bezpieczeństwie, akcje informacyjne na przejazdach i tzw. „dzikich przejściach”, setki spotkań edukacyjnych z dziećmi, kampania w mediach, dodatkowe materiały dla instruktorów nauki jazdy. Organizatorzy zaplanowali także intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z informacją o celu respektowania przepisów do młodzieży.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here