Dąbrowskie Wodociągi będą wymieniać sieć kanalizacyjną i wodociągową w mieście. Prace będą prowadzone m.in. przy ul. Mireckiego, 6 Sierpnia, Mickiewicza, Strzemieszyckiej i Spisaka.

– Jak co roku, podstawą typowania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej do wymiany jest jej stan techniczny i wiek. Ponadto dokładamy starań, aby wymieniać też sieć na terenach, gdzie prace realizuje urząd miasta lub firmy gazownicze, energetyczne i inne prowadzące prace ziemne. Takie działania podejmujemy, kiedy spółka ma na to środki finansowe oraz możliwość przygotowania na czas dokumentacji projektowej – mówi Lucyna Żurek, kierownik działu inwestycji i wykonawstwa Dąbrowskich Wodociągów.

Gdzie będą wymieniane wodociągi?

Sieć wodociągowa w Dąbrowie Górniczej wymieniana będzie w tym roku w rejonie przedszkola przy ul. Mireckiego, a w ramach współpracy z urzędem miasta w ul. 6 Sierpnia i w rejonie ul. Mickiewicza, a także na odcinku ul. Strzemieszyckiej (od rejonu przejazdu kolejowego do Szkoły Podstawowej nr 5).

Warto także wspomnieć, że trwa, rozpoczęta we wrześniu, modernizacja 2 kilometrów wodociągu przesyłowego od ul. Konstytucji do ul. Pogoria. To podstawowy wodociąg, którym woda z ujęć własnych Dąbrowskich Wodociągów doprowadzana jest do miasta. Prace prowadzone są w trudnym terenie m.in. pod linią kolejową, częściowo w lesie, przy bardzo podniesionym poziomie wód gruntowych.

Natomiast w przypadku pojawienia się nowych inwestorów, a tym samym nowych miejsc pracy w obszarze strefy ekonomicznej w Tucznawie, Wodociągi zapowiadają, że zbudują kolejną linię wodociągową wraz z przepompownią. Te prace zapewnią zwiększenie gwarancji zasilania całego obszaru strefy w wodę.

Prace przy wymianie kanalizacji w Dąbrowie Górniczej - fot. mat.pras.
Prace przy wymianie kanalizacji w Dąbrowie Górniczej – fot. mat.pras.

Sieć kanalizacyjna do wymiany w 2018 roku

Największym i najważniejszym zadaniem w przypadku sieci kanalizacyjnej jest kontynuacja wymiany kanałów sanitarnych na oś. Manhattan, którą Wodociągi prowadzą wspólnie z miastem.

– Prace są skomplikowane, m.in. ze względu na wąskie drogi, na których ruch w miarę możliwości staramy się utrzymywać, by zapewnić dojazd do bloków i obiektów handlowych. Jest to szczególnie trudne, gdyż prace są prowadzone na dużej głębokości, nawet 7 metrów pod ziemią – mówi Lucyna Żurek.

Prace na os. Manhattan powinny zakończyć się do końca pierwszego półrocza tego roku. Ponadto wymieniony zostanie odcinek kanalizacji przy ul. Spisaka, w bezpośrednim sąsiedztwie nowobudowanego budynku mieszkalnego.

– Planujemy także zakup specjalistycznego sprzętu, w tym zestawu do renowacji kanałów metodą tzw. krótkiego rękawa. Dzięki temu urządzeniu, przy realizacji prac we własnym zakresie, będziemy w stanie zminimalizować roboty ziemne, a co za tym idzie również utrudnienia komunikacyjne w przypadku prowadzenia prac w jezdniach – dodaje Lucyna Żurek.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. A już mi włosy na głowie dęba stanęły, że to mają robić w Sosnowcu i ludzie zostaną na dłuuuuugi czas bez wody, „bo wystąpią nieoczekiwane okoliczności” z powodu zastosowania „europejskiego procesu zarządzania inwestycją przez fachowca prezydenta”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here