Choć w Sosnowcu nie ma już żadnej kopalni, to jednak w mieście pamięć o nich, a także o górnikach, nie zginęła. Jak w tym roku byli górnicy będą obchodzić swoje święto?

4 grudnia to tradycyjne święto górników – Barbórka. Choć w Sosnowcu nie ma już żadnej kopalni, to pamięć o nich wciąż jest żywa. Sprawdziliśmy, jak w tym roku sosnowiczanie będą świętować.

W Kazimierzu Górniczym kopalnia już nie fedruje, ale pamięć po górnictwie jest dalej żywa. Co w tym roku przygotowano?

– Zależy nam na podtrzymywaniu tradycji i pamięci po górnictwie w Zagłębiu Dąbrowskim. Barbórka zawsze była bardzo ważnym świętem dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz i ich rodzin. Rok rocznie rano budziła nas orkiestra górnicza. To był znak, że wkrótce rozpocznie się uroczysta msza święta – wspomina Łukasz Krawiec, przewodniczący Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

W Kazimierzu Górniczym tegoroczne obchody górniczego święta odbędą się już w niedzielę (3 grudnia). Uroczystości rozpocznie Sosnowiecka Orkiestra Dęta, która o godz. 9.30 zagra na osiedlu Wagowa. O godz. 11.30 rozpocznie się tradycyjna barbórkowa msza święta, która zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce. Warto wiedzieć, że kościół ten to dawna cechownia KWK Kazimierz-Juliusz. Z kolei o godz. 13.00 w Miejskim Domu Kultury Kazimierz rozpocznie się część artystyczna. Przygotowano m.in. występ Sosnowieckiej Orkiestry Dętej oraz dzieci z przedszkola nr 7 i 33 w Sosnowcu, a także wolontariuszy z fundacji Dr Clown. Zaplanowano również skromny poczęstunek.

– Chciałbym, aby organizowane przez nas obchody Barbórki w Kazimierzu Górniczym stały się tradycją i stałym punktem w kalendarzu kulturalnym Sosnowca – wyjaśnia Łukasz Krawiec. – Zapraszam wszystkich chętnych do wspólnego świętowania i kultywowania tradycji górniczych, a w szczególności byłych górników, ich rodziny i mieszkańców Sosnowca – dodaje.

Barbórka w Sosnowcu - fot. MZ
Barbórka w Sosnowcu – fot. MZ

Obchody Barbórki zaplanowano również w Niwce. W poniedziałek 4 grudnia o godz. 14.30 byli górnicy kopalni Niwka-Modrzejów spotkają się pod dawnym biurowcem, gdzie aktualnie mieści się szkoła medyczna.

– Jak co roku spotkamy się przed budynkiem byłej dyrekcji kopalni. Pod pamiątkową tablicą złożymy kwiaty i około godz. 15.00 przemaszerujemy wspólnie z orkiestrą górniczą w kierunku ronda KWK Niwka-Modrzejów. Na rondzie zamontowane zostanie nowe oznaczenie odnoszące się do górniczej tradycji naszej dzielnicy – przekazał nam Zygmunt Witkowski, sosnowiecki radny i inicjator obchodów. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy oraz byłych pracowników naszej kopalni. Górników zachęcamy do przyjścia w mundurach galowych – dodaje.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. W sumie dobrze że obchodzi się jeszcze u nas Barbórkę. Piszę o tym, ponieważ część Zagłębiaków wstydzi się niestety górniczej przeszłości na której wyrósł nasz region. Na przykład niejaki Dariusz Jurek zaprojektował pseudo- herb Zagłębia Dąbrowskiego, bez żadnego odniesienia do tradycji górniczych. Po prostu zrobił kopiuj- wklej i splagiatował, bezczelnie zrzynając toczka w toczkę, orła z herbu powiatu będzińskiego. Do tego dodał nieheraldyczne, dwukolorowe, pstrokate tło i zarabia sprzedając tandetne gadżety z tym dziadostwem. Trzeba jasno powiedzieć- nie byłoby nazwy Zagłębie Dąbrowskie bez rozwoju górnictwa. Szkoda że niektóre osoby nazywające siebie, o ironio regionalistami, nie pamięta o takich podstawowych sprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here