Aula sosnowieckiej Szkoły Realnej została odrestaurowana, dzięki czemu odzyskała swój dawny blask i ponownie stała się ozdobą gmachu przy ulicy Żeromskiego.

Szkoła Realna jest prestiżowym budynkiem, o dużym znaczeniu historycznym. Budynek został wzniesiony pomiędzy 1895 a 1898 rokiem, według projektu Antoniego Jasieńczyka-Jabłońskiego w stylu neorenesansu północnego. Ufundowana przez Heinricha Dietla pierwsza szkoła średnia w Sosnowcu. Swoją działalność rozpoczęła w 1894 roku.

Finansowana przez Dietlów Sosnowiecka Szkoła Realna działała do 1915 roku. W budynku przy ulicy Żeromskiego mieściło się IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, a także Wydział Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Następnie, budynek przejęło miasto, które próbowało go sprzedać, przez długi czas bezskutecznie.

Ostatecznie, właścicielem zabytkowego gmachu została grupa Opal Maksimum, która jest właścicielem wielu nieruchomości na Śląsku. Nabywca obiektu zapowiedział, że w miejscu dawnej Szkoły Realnej powstaną biura. – W gmachu Szkoły Realnej w Sosnowcu przygotowujemy unikalne powierzchnie biurowe. Idealne miejsce dla małych i średnich firm oraz startup’ów – zapowiedzieli przedstawiciele grupy Opal Maksimum.

Obecnie wciąż trwają prace modernizacyjne. Po ich zakończeniu obiekt będzie posiadał windę, salę konferencyjną, recepcję, podjazd dla niepełnosprawnych, ogrodzenie i parking, a także wyposażony będzie w klimatyzację i we wszystkie instalacje.

Zakończyły się już prace, dzięki którym odrestaurowana aula odzyskała swój dawny blask i ponownie stała się ozdobą gmachu. – Zabytkowe wnętrza oraz przepiękna aula która będzie pełnić rolę sali konferencyjnej sprawią że biura naszych klientów będą jedyne w swoim rodzaju – dodaje inwestor.