Władze Sosnowca złożyły zawiadomienie o podejrzeniu „zaburzenia konkurencyjności” do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o utrzymanie czystości w mieście. – Prosimy CBA o objęcie miasta parasolem ochronnym i czuwaniem nad tym, co w naszym mieście się dzieje – mówi Arkadiusz Chęciński.

W lipcu, po trzech latach, kończy się umowa z sosnowieckim Zakładem Usługowym Jampich na utrzymanie porządku i czystości w mieście. Urzędnicy ogłosili więc przetarg na wyłonienie nowej firmy.

Okazało się, że do przetargu zgłosiła się ta sama firma, która swoje usługi wyceniła na prawie 50 mln zł. Magistrat na sprzątanie miasta przez najbliższe cztery lata chciał przeznaczyć 35 mln zł. – Walczymy o to, żeby nasze miasto każdego dnia wyglądało coraz lepiej. Do dzisiaj ta współpraca układa się dobrze, ale po trzech latach kończy się umowa i musieliśmy ogłosić nowy przetarg. Oferta, którą otrzymaliśmy była o około 15 mln zł wyższa od środków, które planowaliśmy wydać na sprzątanie miasta – przekazał prezydent Arkadiusz Chęciński.

Teraz posprząta MZUK

Władze miasta uznały, że lepiej będzie, jak utrzymaniem porządku i czystości w mieście zajmie się Miejski Zakład Usług Komunalnych.

– Zdajemy sobie sprawę, że jest to duże przedsięwzięcie logistyczne, ale dla tych 15 mln zł warto jest zaryzykować. Dzięki temu nasza spółka będzie się dalej rozwijać, a zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na inne działania w mieście – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Arkadiusz Chęciński – fot. PL/UM Sosnowiec
Arkadiusz Chęciński – fot. PL/UM Sosnowiec

Zainwestują w sprzęt i zatrudnią ludzi

Konieczne będą inwestycje w sprzęt i zatrudnienie dodatkowych pracowników. Jak mówi Rafał Łydek, dyrektor MZUK-u, według wstępnych szacunków zadanie to będzie kosztować około 6,5 mln zł rocznie. Sam sprzęt to koszt ok. 12 mln zł.

– Miejski Zakład Usług Komunalnych finalizuje już wszystkie procesy, w tym zakup drobnego i ciężkiego sprzętu, a także leasing i długoterminowy wynajem — mówił dyrektor Rafał Łydek.

MZUK, który obecnie zatrudnia 250 osób, będzie też musiał poszukać nowych pracowników. Według wstępnych wyliczeń może to być nawet 90 osób. – Finalizujemy umowę o współpracy z zakładem karnym w Wojkowicach i Sosnowcu. Rozmawiamy też z Powiatowym Urzędem Pracy – dodaje Rafał Łydek.

– Możemy obiecam mieszkańcom, że zrobimy wszystko, aby czystość była jak najlepsza. Zdajemy sobie sprawę, że mamy mało czasu, ale damy radę – uspokajają władze miasta.

Arkadiusz Chęciński – fot. PL/UM Sosnowiec
Arkadiusz Chęciński – fot. PL/UM Sosnowiec

Były naciski na wybranie droższej firmy

W środę prezydent Sosnowca na specjalnym briefingu prasowym poinformował także, że miasto złożyło zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o podejrzeniu „zaburzenia konkurencyjności” w unieważnionym postępowaniu przetargowym na utrzymanie czystości w Sosnowcu.

– Zauważyliśmy, że może dochodzić do nacisków, by nie podejmować żadnych działań i nie przekazywać zadania do MZUK-u. Może to jednak rodzić negatywne skutki finansowe dla gminy i jej mieszkańców – powiedział dziennikarzom Arkadiusz Chęciński.

Jakie to naciski i na kogo miały być wywierane? Tego prezydent nie chciał już powiedzieć. – Nie chcę rzucać żadnych oskarżeń i podawać nazwisk. Niech sprawdzi to CBA, które potwierdzi lub nie nasze obawy – odpowiadał.

– Prosimy CBA o objęcie miasta parasolem ochronnym i czuwaniem nad tym, co w naszym mieście się dzieje – dodał Arkadiusz Chęciński.

Skomentuj przez Facebook

22 KOMENTARZE

 1. apropopo!
  Czy nie można by golić trawników od 8 rano? No chociaż od 7.00 rano…
  Podobnie ze śmieciarami – dlaczego mają hałasować pod oknami o 6 rano?! jakby mogły nawet o 8 wieczorem?

  Nie wszyscy idą spać o 9 – aby jeździć śmieciarką od 5 rano…

  • Ale gdyby jeździli o 8:00, to zaś by protestowali ci, co na tę godzinę dojeżdżają do roboty, bo śmieciarka musi gdzieś stanąć, by opróżnić te kosze i będzie blokować im jezdnię. Potem – też źle, bo by psioczyli, że klienci sklepów nie mają gdzie parkować. Po 14:00 też źle, bo wszyscy wracają z roboty. Po 16:00 też źle, bo jedzą obiad i im śmierdzą ich własne śmieci. Po 18:00 też źle, bo wypoczywają po pracy. Po 21:00 też źle, bo idą spać. I tak dalej i tak dalej. Jednym słowem – Polakom marudom nigdy nie dogodzisz, jak by nie było, zawsze będzie źle.

   • Może by tak zlikwidować cisze nocną? Sporo osób pracuje na noc czy wraca z popołudniówki, a to wystarczy. Po czym się wnosi wt. dowolnej osoby z rządu ZP? SLD czy PO nie przebiją.

 2. Co on jeszcze wymyśli aby tylko trwać przecież to wyjątkowo żałosny człowieczek i on wymaga szybkiej pomocy specjalistycznej.

  • Mnie się wydaje że miał nowy lub czysty garnitur i to tym chciał się pochwalić, tylko po co tyle zamieszania przy tak drobnej okazji. Chyba że dla niego urasta to do aż tak niebagatelnego wydarzenia.

 3. niech CBA sprawdzi przetargi jakie organizuje Sosnowiec bo jakoś dziwnym trafem nikt nie chce do nich startować ja jak już startuje to 1-3 te same firmy i często za kasę dużo większa niż UM chce przeznaczyć…zmowa cenowa na Sosnowiec?

 4. Tu trzeba konkretnych rozwiązan a nie ze MZUK to wszystko przejmie i zatrudnicie kogo ? wieżniów ? z zakładu karnego z Sosnowca i Wojkowic ? a moze bezdomnych i będa sprzatac za talerz zupy i cieple miejsce do spania ? MZUK poki co jak sie patrzy pracuje… przesadzaja kwiatki co tydzien na inne, na to ida pieniadze mieszkancow ? kary mialy byc za psie gówna i nima. wlasnie jedno wielkie gówno jest… a ile ludzi uzywa koszy publicznych do swoich domowych smieci. Remondis ledwo potrafi obsłuzyc to miasto a segregacja ktora tak przeforsowaliscie to smiech na sali skoro i suche i szklo i reszte zbiera jedna i ta sama smieciara. i pfff 90 osob zatrudnicie do sprzatania, ciekawe kto bedzie chcial ten nasz piekny Sosnowiec w nocy… albo w weekend, kto nie wie dlaczego tak pisze niech idze wieczorem w piatek lub w sobote na centrum na tzw Patelnie i popatrzy jak sie ludzie zachowuja. Rano to wszystko wyglada jakby sie smieciarka przewrocila. Brakuje tylko dziur w ławkach zeby mogli szczac i srac pod siebie. Sosnowiec z kulturą ma niewiele wspólnego niestety. Ale lepiej skakac w garniturze do basenu i udawac ze sie rozwijamy 🙂

  • Garnitur pewnie był już stojący to musiał jakoś wyprać no i w szale znalazł sposób a tym swoim babom zamiast posad powinien kupić pralki to nie musiałby robić publicznych pracy.

 5. Weszła ponoć nowa ustawa o wychowaniu w trzeźwości ? działający całodobowo sklep na Ul Słonej na Pogoni taką też działalność prowadzi sprzedając również alkohol na nieszczęście mieszkańców pobliskich zabudowań mianowicie przy placu zabaw niemal codziennie odbywają się na ławkach wokół placu uczty alkoholowe.Policje czy Straż Miejską widzi się tu niemal dzień w dzień.Może tu jakieś rozwiązanie bo letnie noce są koszmarem,takie ćwoki tu zasiadają nazywają się „zagłebiakami”chyba z walichami skoro nie potrafią się zachować.Nieszanuja mieszkańców i ich prawa do ciszy nocnej!To jest problem a nie kto jaki majątek ma.

 6. Można by dodać,że młodzież na boisku Korczaka popołudniami zapija mecze piwkami z tego sklepu ustawa o wychowaniu w trzeźwości dobre bzdety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here